Turyści wybierają Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bałtowski Kompleks Turystyczny kolejny raz z rzędu najchętniej odwiedzaną przez turystów atrakcją województwa w 2019 roku – wynika z danych zebranych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Obiekt w minionym roku odwiedziło blisko 454 tysiące osób, o ponad 50 tysięcy więcej niż rok wcześniej. – Bardzo nas to cieszy – mówi Monika Pękala z Działu Marketingu Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
– Na tę liczbę składają się zarówno grupy zorganizowane jak i turyści indywidualni. Zauważyliśmy, że opiekunowie grup szkolnych i placówki przykładają większą uwagę teraz do oferty edukacyjnej, nie wystarczy już tylko rozrywka. Ważne by wycieczka szkolna niosła ze sobą też inne wartości jak rozwijanie wyobraźnie, porządkowanie wiedzy zdobytej w szkole. Różnorodność naszej oferty doceniają także rodzice, którzy poszukują wartościowej rozrywki dla swoich pociech. Co ważne, zauważyliśmy też, że turyści zaczynają coraz częściej zostawać na dłużej i korzystają z naszej bazy noclegowej, bądź okolicznych hoteli i gospodarstw agroturystycznych – wyjaśnia.
Monika Pękala podkreśla, że znaczący wpływ na wynik w danym roku mają promocja oraz pogoda, a ta była bardzo łaskawa przez cały sezon, także zimą, gdy czynna jest stacja narciarska Szwajcaria Bałtowska oraz Wioska Świętego Mikołaja.
Drugie miejsce w rankingu liczby turystów w 2019 roku utrzymał klasztor na Świętym Krzyżu, który odwiedziło około 350 tysięcy turystów. Podium zamyka Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, który zanotował olbrzymi wzrost turystów – z 220 tys. w 2018 do 301 tys. w 2019 roku.
– Zaskoczony jestem stagnacją Sandomierza, bo liczby w bramie i w trasie podziemnej niestety nie rosną. Dużo osób pyta dlaczego Krzemionki są tak nisko w rankingu, niestety wpis na listę UNESCO pokrył się koniecznymi pracami modernizacyjnymi w obiekcie i zamknięciem trasy podziemnej, ale myślę że lata następne będą dla Krzemionek zdecydowanie lepsze, bo teraz nieco ponad 20 tysięcy odwiedzających to słaby wynik. Zaskoczony również jestem, że trochę mniej ludzi pojawia się na szlakach w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Cieszy mnie fakt, że wzrasta liczba odwiedzających Święty Krzyż i nasze świętokrzyskie uzdrowiska – mówi Jacek Kowalczyk, były i wieloletni prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Zwraca tez uwagę na bardzo dobre wyniki uzdrowisk, w tym 4 miejsce Basenów Mineralnych w Solcu Zdroju.
W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych atrakcji turystycznych są jeszcze Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju, Zamek Królewski w Chęcinach, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach, Podziemna Trasa Turystyczna i Brama Opatowska w Sandomierzu oraz Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

/mag,bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia