Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczą już w Ostrowcu

Autor zdjęcia: Ryszard Partyka

500 żołnierzy z dwóch batalionów – kieleckiego i sandomierskiego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się ten weekend w Ostrowcu, a konkretnie w budynku po dawnym Publicznym Gimnazjum nr 3, który wojsko kupiło od miasta 19 grudnia ubiegłego roku.

Jak mówi porucznik Marcin Kowal, rzecznik prasowy świętokrzyskiej brygady – to tak zwane szkolenia rotacyjne, które organizować będą w naszym mieście co 2 tygodnie.
– Żołnierz odbywający szkolenie rotacyjne stawia się na miejsce w sobotę rano. W planie zajęć ma między innymi taktykę, musztrę czy zajęcia z poruszania się w terenie – tłumaczy.
Tymczasem decyzja o uformowaniu ostrowieckiego batalionu WOT nie została jeszcze podjęta. Cały czas trwa rekrutacja i uzupełnianie batalionu sandomierskiego. Dopiero po tym wojsko będzie chciało utworzyć 3 jednostkę w naszym województwie i niemal pewne jest, że powstanie ona w Ostrowcu. Jak mówi porucznik Kowal, wcześniej muszą przystosować budynek do swoich potrzeb.
– Przede wszystkim w budynku musi zostać zainstalowana odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna oraz odpowiednie zabezpieczenia, jak np. płot spełniający wymagania wojskowe – wylicza Marcin Kowal.
Decyzja o utworzeniu batalionu w Ostrowcu ma zostać podjęta do połowy tego roku, a samo jego utworzenie może nastąpić w 2021 roku. Warto dodać, że obecnie 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej liczy około 1200 żołnierzy. 103. batalion w Ostrowcu miałby liczyć 200-300 żołnierzy, w tym do 50ciu oficerów przebywających w jednostce na stałe.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia