Miasto wspiera rozwój lokalnych gatunków ptaków w Parku Miejskim

W Parku Miejskim w Ostrowcu na drzewach pojawiły się budki lęgowe dla ptaków
– Wychodząc na przeciw potrzebą ochrony środowiska i w ramach rekompensaty za wycinki drzew, w parku miejskim na wielu drzewach zwiesiliśmy nowe budki lęgowe dla lokalnych gatunków pataków – mówi Milena Gawąd – Korona, kierownik referatu zieleni i ochrony środowiska w Ostrowcu.

Budki są różnorodne, dopasowane do wymagań różnych gatunków: wróbli, sikorek, czy muchołówek. W sumie jest ich 80. Dlaczego ptaki potrzebują dodatkowych miejsc do zakładania gniazd? Tłumaczy Andrzej Szczypkowski, ornitolog i prezes Ligi Ochrony Przyrody.
– W starych drzewostanach jest wiele dziupli gdzie ptaki mogą spokojnie znaleźć schronienie i składać jaja. Natomiast w parkach miejskich takich drzew nie ma lub jest bardzo niewiele. Dlatego tym ptakom takie budki zapewniają miejsce do spokojnego rozwoju.
Budki zapewniają bezpieczeństwo ptactwu przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami, jakie może czyhać na nie jak i ich potomstwo.
Pomóc ptakom może każdy z nas własnoręcznie budując taką budkę.
– Namawiamy mieszkańców, żeby takie budki montowali też w swoich ogrodach, co stworzy więcej miejsc do rozmnażania ptaków – zachęca Milena Gawąd – Korona.
Dodaje, że budek lęgowych dla ptaków pojawi się w mieście więcej. Zostaną zamontowane także w Parku Fabrycznym i Parku Pałacowym w Częstocicach.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia