Rewolucja w aptekach. Od dziś obowiązuje e-recepta

Od dziś lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept.

Sprawdziliśmy zatem, czy lekarze z Ostrowca zastosowali się do wytycznych i wystawiają e-recepty. Jak informuje nas Krzysztof Huszaluk z przychodni Novomed w Ostrowcu, obowiązek został spełniony – wszyscy lekarze wystawiają już e-recepty, ale od wczoraj występują problemy z dostępem do platformy. – Nie jest idealnie. Wczoraj apteki nie mogły realizować recept. Jest problem z dostępem do platformy i wypisywaniem recept. W takiej sytuacji, ustawowo możemy wypisywać recepty w wersji papierowej i tak się też dzieje. Wczoraj platforma w ogóle nie działała, wypisywałem receptę po pięć, sześć razy. Strasznie nam to utrudnia pracę – dodaje.

Informację o problemach technicznych dotyczących obsługi e-recept w dniu wczorajszym potwierdził nam pracownik Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, dodając, że dzisiaj nie pojawiają się żadne utrudnienia.

To nie do końca prawda, bo w niektórych przychodniach system choć działa to bardzo wolno. To powoduje, że wizyty u lekarza znacznie się wydłużają. E-recepty dotyczą także aptek, bo to tam realizowany jest ostatecznie zakup leków.  Joanna Haraźny, farmaceutka z Ostrowca mówi, że e-recepta jest dużym udogodnieniem dla pacjenta, ale – jak podkreśla – problemów z jej realizacją nie brakuje.
– Mamy problem z przesyłaniem takiej recepty, bo nie zawsze działa internet i jest problem z realizacją tej recepty. Myślę, że to jest jeszcze wszystko w fazie sprawdzania i próbowania, co będzie najlepsze.

Warto dodać, żeby móc skorzystać z elektronicznej wersji recepty, każda osoba musi wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Te osoby, które tego nie zrobią, nie będą mogły otrzymać czterocyfrowego kodu SMSem, czy mailem, na podstawie którego można wykupić lek. Ale wtedy mogą otrzymać wydruk papierowy, a lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta.

Zapytaliśmy pacjentów o to jak wygląda realizacja e-recept w praktyce.
– To jest postęp, kolejna dobra rzecz. Ja jestem zadowolona. Na początku będzie zamieszanie, ale potem wszystko się unormuje i będzie dobrze. – Ja się cieszę, że nie będzie pomyłek i nie muszę stać w kolejce do lekarza, gdy chcę odnowić receptę – mówiły ostrowieckie pacjentki.

Mimo obowiązku wprowadzenia systemu e-recept nie wszystkie placówki medyczne są w stanie je wystawiać, ponieważ nieco ponad 61 procent z nich jest podłączonych do systemu.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia