Wystawa „Wektory” nowych artystów fotografików

źródło: facebook.com/pg/FotoklubGaleria

Ośmiu członków Fotoklubu Galerii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu przystąpiło do egzaminu i zostało członkami Związku Polskich Artystów Fotografików. Jak podkreśla Andrzej Łada, kustosz Galerii Fotografii oraz członek związku, aby otrzymać takie wyróżnienie trzeba nie tylko intensywnie pracować, ale i wykazać się wiedzą w zakresie sztuki.

– Oprócz samych zdjęć, tego zestawu autorskiego trzeba też mieć minimalną wiedzę na temat historii sztuki, fotografii. Jeśli np. ktoś robi pejzaż to powinien znać pejzażystów. Ktoś, kto roni akt musi znać tych artystów, którzy się tym zajmowali, musi wiedzieć jak się malarstwo przekładało na fotografię i odwrotnie. Ja się niezmiernie cieszę, że na koniec mojej pracy zawodowej zrobili mi taki prezent – mówi Andrzej Łada.

Egzamin w Warszawie wszyscy zdali pomyślnie. W tej grupie znaleźli się Stanisław Dulny, Stanisław Dunin-Borkowski, Maciej Strąpoć, Magdalena Wolff i Katarzyna Agapiou, a także Marcin Gruszka, Grzegorz Sideł i Andrzej Kosikowski.

Stanisław Dunin-Borkowski podkreśla, że wejście do grona członka ZPAF-u to prestiż. – Cieszę się z tego tytułu. Wydaje mi się, że to jest takie ukoronowanie mojej pracy i potwierdzenie, że to co robię jest dobrze odbierane.

Andrzej Łada zaznacza, że bardzo rzadko zdarza się, aby tak duża grupa fotografików podczas jednej sesji została przyjęta do grona Związku Polskich Artystów Fotografików. – 40 lat temu kielecka grupa z Pawłem Pierścińskim na czele zdała taki egzamin i to był jedyny taki przypadek. Teraz kolejna taka sytuacja, gdzie 8 osób z jednego miasta, z jednego klubu zdaje egzamin do ZPAF – dodaje.

Teraz prace nowych członków ZPAF-u zostaną zaprezentowane w siedzibie Galerii Fotografii w Ostrowieckim Browarze Kultury podczas wystawy 'Wektory’. A jej wernisaż odbędzie się jutro ( 7 grudnia) o godzinie 18.
– Wektor to linia, to kierunek. W jakim kierunku pójdą nowi członkowie? Nie wiadomo, to zależy od nich, to jest ich sprawa indywidualna. Muszą jednak pracować, aby się utrzymać w związku – wyjaśnia Andrzej Łada.

Dodajmy, że od teraz do Związku Polskich Artystów Fotografików należy trzynastu członków ostrowieckiego Fotoklubu.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia