Polski Czerwony Krzyż ma już 100 lat

To już 100 lat od kiedy na terenie Polski działalność rozpoczął Polski Czerwony Krzyż. W Ostrowcu jubileusz świętowano wczoraj w gronie ponad 150ciu osób – pracowników koła rejonowego organizacji, władz miasta i powiatu, parlamentarzystów, służb ratowniczych i honorowych dawców krwi. Obchody w Ostrowieckim Browarze Kultury rozpoczęły się podniośle – od odśpiewania hymnu PCK.
Stanisław Fiolik , prezes koła rejonowego PCK w Ostrowcu podkreślał w swoim przemówieniu, że organizacja w najbliższych latach chce mocniej angażować się w przygotowywanie do ratownictwa medycznego.
– Od początku sztandarową działalnością PCK w Ostrowcu było promowanie krwiodawstwa, wraz klubami honorowych dawców i innymi pomniejszymi instytucjami. Natomiast od kilku lat kładziemy nacisk na działania związane z oryginalnym celem Czerwonego Krzyża, czyli ratowaniem ludzkiego życia i wszystkim tym co tyczy się grup ratownictwa.
Warto przypomnieć, że taka grupa ratownictwa powstała w Ostrowcu ponad 15 lat temu i działa do dziś, a w każdej szkole powstały także szkolne koła PCK.
Dodajmy, że podczas uroczystej gali wręczono pamiątkowe medale 100-lecia istnienia PCK, odznaczenia 'Honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża’, a także
odznaczenia dla honorowych dawców krwi z terenu powiatu, w tym 'Zasłużonych dla Zdrowia Narodu”, którzy potrzebującym oddali już ponad 20 litrów krwi. Jedną z takich osób jest Adam Zubrzycki.
– To duża satysfakcja, pomagać ludziom, jeśli chodzi o oddawanie krwi. Krew oddaję od 18 roku życia.  Oddaję ją także gdy ktoś jej potrzebuje. Warto w ten sposób pomóc
Adam Zubrzycki do tej pory oddał już ponad 40 litrów krwi.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia