Ziemia ostrowiecka zainspirowała artystów na Świętokrzyskim Plenerze Malarskim

W ciągu 17 lat Związek Zawodowy Twórców Kultury zorganizował w różnych miejscach w kraju około 200. plenerów malarskich. Pierwszy, zorganizowany w Ostrowcu, otwiera nową inicjatywę Świętokrzyskich Plenerów. Jak mówi Marek Madej, kurator organizacyjny wydarzenia, ziemia ostrowiecka okazała się dla artystów bardzo inspirująca. – Jeździmy w różne, nowe miejsca i Ostrowiec Świętokrzyskim jest dla nas odkryciem. Tu zagrała ta przyroda, historia, tradycja i spotkanie z muzyką Stanisława Moniuszki w szkole muzycznej. Na pewno będziemy organizacyjnie pracowali, żeby wrócić do Ostrowca – podkreśla Marek Madej.
Przez ostatnie 10 dni 14. artystów z Polski, Białorusi, Węgier i Litwy, obierając za miejsce pracy Hotel Panorama koło Ostrowca, zwiedzało region, inspirując się jego przyrodą, architekturą i tradycją. Wczoraj na poplenerowej wystawie pokazali efekty tej wizyty. Na płótnach zobaczyliśmy ostrowiecki Rynek z kolegiatą św. Michała Archanioła, liczne pejzaże i abstrakcyjne artystyczne wizje twórców.
Jacek Dittwald, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat wielu nagród i kurator artystyczny wystawy chwalił plener. – Ujęły mnie krzemień pasiasty i spotkanie z prehistorią w Bałtowie. Zawsze też spoglądam w górę i maluję jeden obraz z niebem i gwiazdami. Bardzo podobała mi się fabryka porcelany w Ćmielowie. Może trochę szkoda, że sama porcelana, piękna i kolorowa mnie zainspirowały mnie już teraz do namalowania obrazu, ale było to bardzo twórcze – mówi.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia