Mieszkańcy powiatu uczczą Narodowe Święto Niepodległości

Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kolegiacie św. Michała Archanioła o 10.30 w poniedziałek 11 listopada rozpoczną się w Ostrowcu obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy uczestnicy, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą przejdą ulicami Starokunowską i Sienkiewicza pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. Tam odbędzie się część oficjalna ze złożeniem wieńców pod pomnikiem i przemówieniami.

Mieszkańcy gminy Bałtów Narodowe Święto Niepodległości będą mogli uczcić w kościele parafialnym Matki Bożej Bolesnej. O 9.15 rozpocznie się część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Bałtowie. Po mszy świętej pod przykościelną tablicą niepodległościową złożone zostaną kwiaty.

Uroczysta msza święta w kościele w Bodzechowie rozpocznie się o 10.00. Dalsza część obchodów odbędzie się przed postumentem upamiętniającym Bitwę Bodzechowską. Tam delegacje złożą wieńce. Tradycyjnie wystąpienie odnoszące się do historii wygłosi Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa. – Będę chciał nawiązać do wojny polsko-bolszewickiej i kształtującej się wschodniej granicy naszego kraju – zapowiada wójt Murzyn i zaprasza do udziału. – Będzie to czas pewnej zadumy, przemyśleń. Jest problem rozdarcia społeczeństwa i może powinniśmy wyciągnąć właściwe wnioski, wzorem naszych przodków, którzy potrafili się zjednoczyć, by odzyskać dla nas niepodległość. My powinniśmy odzyskać pogodę ducha, budować dialog między sobą. Polska jest naszą wspólną Ojczyzną i powinniśmy się dla niej pracować i żyć. Myślę, że to bardzo dobry dzień na taką dyskusję i taki dialog – podkreśla wójt Bodzechowa. Obchody 11 listopada w Bodzechowie uświetni występ młodych mieszkanek gminy, które przygotowały koncert pieśni patriotycznych i legionowych.

Uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Ćmielowie rozpocznie się o 9.00.
Część oficjalna odbędzie się przy pomniku w Parku Miejskim, a o 10.50 w w sal widowiskowej Domu Kultury mieszkańcy będą mogli obejrzeć przygotowaną akademię.

Mieszkańcy gminy Kunów zbiorą się przed budynkiem biblioteki o 8.45 i przemaszerują do Rynku, gdzie pod pomnikiem Ku czci Poległych złożone zostaną kwiaty. Msza w kościele parafialnym św. Władysława rozpocznie się o 10.

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  w Waśniowie rozpoczną się przemarszem na Cmentarz Parafialny o godzinie 11.oo. Tam na grobach zasłużonych dla Ojczyzny złożone zostaną kwiaty.  – Są tam groby osób, które zginęły podczas Powstania Styczniowego i podczas II wojny światowej. To żołnierze Armii Krajowej. Leżą tam także żołnierze, którzy zginęli podczas rozminowywania Waśniowa już w latach powojennych – wyjaśnia Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa. Uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła rozpocznie się o 11.30, a tuż po niej rozpocznie się program patriotyczny. Wystąpi chór ’ Con Anima” działający przy kościele parafialnym w Waśniowie. Uroczystość zakończy się poczęstunkiem w sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy.

/mag, marsz/

Podziel się

Ważne wydarzenia