Stanisław Moniuszko i krzemień pasiasty inspiracją dla artystów

Grupa 14 artystów malarzy głównie z Białorusi, ale także Węgier, Litwy i Polski przyjechało do Ostrowca na Międzynarodowe Sympozjum Sztuk Wizualnych i bierze udział w Świętokrzyskich Plenerach Malarskich. Gospodarzem inicjatywy Związku Zawodowego Twórców Kultury jest Hotel Panorama w Jędrzejowie, a artyści, jak zaznacza Marek Madej, komisarz organizacyjny, to wybitni przedstawiciele współczesnego malarstwa, zarówno abstrakcyjnego, jak i pejzażowego, realistycznego. – Gościmy artystów z najwyższej półki malarstwa białoruskiego, jak pan Oleg Illioranau, pan Aleksandr Grishkievich, pani Svetlana Kostrisa. Są z nami także wyśmienici artyści z Polski o renomie międzynarodowej, jak na przykład pan Bogusław Lustyk i wielu innych – mówi.

Artyści ze sztalugami pojawią się w wielu miejscach w Ostrowcu i okolicach, gdzie będą szukać inspiracji. Główną ma być jednak muzyka Stanisława Moniuszki i krzemień pasiasty. Podtytuł pleneru to '200stu -lecie urodzin Stanisława Moniuszki w barwach Krzemionek k. Ostrowca”. – Kurator artystyczny pan Jacek Dittwald bardzo inspiruje się muzyką, a krzemień pasiasty uznał za piękny motyw wizualny i już zastanawia się, jak wartość krzemienia pasiastego połączyć z muzyką Moniuszki i wygenerować nową wartość.  To właśnie zostawiamy w duszach, myślach artystów – podkreśla Marek Madej. Twórczość czołowego przedstawiciela polskiej opery narodowej przybliżą artystom młodzi muzycy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu. W sobotę 9 listopada w murach placówki zagrają dla nich koncert.

Powstałe podczas pleneru prace zostaną zaprezentowane w czwartek 14 listopada podczas wernisażu w hotelu Panorama. Po zakończeniu całego cyklu Świętokrzyskich Plenerów Malarskich prace te mają być też pokazane w Ostrowieckim Browarze Kultury w Ostrowcu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia