Ostrowieccy pomagają gasić pożar wysypiska w Fałkowie

źródło: OSP Węgrzyn

Od rana w miejscowości Fałków w powiecie koneckim, świętokrzyscy strażacy walczą z pożarem składowiska odpadów. To już szósta taka akcja na terenie wysypiska w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Na miejscu działają 24 jednostki strażackie, z czego dwie zostały wysłane z Ostrowca.
– Dzisiaj, koło godziny 6.00 rano wysłaliśmy do Fałkowa dwa wozy strażackie do pomocy przy gaszeniu pożarów. Jeden z nich to samochód gaśniczy drugi to kontener wężowy – mówi Barbara Majdak, rzecznik prasowy ostrowieckich strażaków.

Nie wiadomo jak doszło do pożaru, jednak w dwóch poprzednich przypadkach pożary spowodowane zostały podłożeniem ognia. Na razie wiadomo, że na początku zapaliła się hałda śmieci o powierzchni 40 m2 i wyskości od 5 do 8 metrów. Żywioł przeniósł się później na sąsiednie składowiska. Przy takich interwencjach przede wszystkim ważne jest zabezpieczenie ogromnej ilości wody.
– Jeśli chodzi o takie działania, to najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody. Stąd nasz kontener wężowy jest tam niezbędny – tłumaczy Barbara Majdak.
Strażacy przy tego rodzaju akcjach pracują przy ograniczonej przez dym widoczności i z aparatami ochrony dróg oddechowych. Pracę wtedy ułatwia specjalny kontener, w którym strażacy zmieniają butle ze świeżym powietrzem. Na miejscu jest także mobilna stacja wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, która sprawdza jakość powietrza i określa, czy istnieje zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.

/błaż/

Ważne wydarzenia