Bezpłatne szczepienia dla seniorów w Starachowicach wstrzymane

żródło: pixabay.com

Program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla seniorów w Starachowicach został wstrzymany. Powodem takiej decyzji jest brak placówek opieki zdrowotnej, które miałyby szczepić ludzi. Ten brak zainteresowania z kolei to konsekwencja braku szczepionek na rynku.

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wydaje rekomendację dla szczepionek modyfikowanych o dominujące szczepy wirusa grypy. W tym roku wydana została później co opóźniło produkcję szczepionek i ich dostawę do aptek w całym kraju.

Iwona Tomiołło, rzecznik prasowy starachowickiego ratusza, zapewnia, że miasto będzie realizowało program, jak tylko szczepionki będą dostępne. – Program ten zostaje tylko tymczasowo wstrzymany. Pieniądze mamy zabezpieczone w budżecie, jak tylko pojawią się możliwość pozyskania szczepionek to natychmiast i niezwłocznie przystąpimy do realizacji tego projektu.

Kwota jaką Starachowice zagospodarowało w budżecie na ten cel wynosi 50 tysięcy złotych, co pozwoli zaszczepić około 1000 osób powyżej 60 roku życia.

Czy zatem warto szczepić się dostępnymi na rynku szczepionkami? Doktor Halina Bielska- Libuda, internista, specjalista chorób wewnętrznych mówi, że jak najbardziej i dodaje, szczepienia przeciwko grypie wykonane do tej pory przez pacjentów będą ważne i w pewnym sensie dają odporność na tego aktualnego wirusa.

A sezon grypowy w tym roku zaczął się wcześniej niż w roku poprzednim. Dotychczas na grypę w Polsce zachorowało już ponad 33 tysiące osób.

/paw/

Ważne wydarzenia