Dzień Buraka Cukrowego

26 października w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach odbędzie się Dzień Buraka Cukrowego.

Jak podkreśla Waldemar Brociek, to najlepsza okazja, by jak najwięcej osób odwiedziło izbę i zobaczyło jak wygląda uprawa buraka cukrowego, a także proces produkcji cukru. – Burak to przecież podstawowy składnik cukru – mówi. Dodaje, że teraz jest najlepszy moment na spotkanie i rozmowy o tym surowcu, bo z pól zwozi się buraki do cukrowni.

Korzenie tej rośliny to jedno z najpowszechniejszych źródeł cukru na świecie. Ma również inne zalety, bo – jak zaznacza Waldemar Brociek – dzięki niemu zmieniła się kultura rolna.

– Burak cukrowy wymagał lepszych warunków, lepszej pielęgnacji ponieważ cukrownie zawierały z plantatorami umowy otrzymywali pomoc, nasiona a także w postaci sprzętu, nawozów czy środków ochrony, które były później stosowane. Cukrownie stosowały także szereg ulg i pożyczek dla plantatorów, pomagały one w zakupie sprzętu rolniczego czy powiększenie areału upraw.

Podczas dnia otwartego w Izbie Pamięci Cukrownictwa, będzie można spróbować wypieków przygotowanych m.in. przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowa, nie zabraknie waty cukrowej, a organizatorzy przygotowali słodki upominek dla każdego. Będzie także loteria z nagrodami.
Bezpłatne zwiedzanie izby w ramach Dnia buraka Cukrowego odbędzie się 26 października w godzinach od 9 do 15.

/paw/

Ważne wydarzenia