Wybory już w niedzielę! Kandydaci z powiatu ostrowieckiego

W najbliższą niedzielę w Polsce odbędą się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Z powiatu ostrowieckiego o mandat posła ubiegać się będzie 17 kandydatów.

Na liście Konfederacji Wolność i Niepodległość, której przewodzi Krzysztof Bosak jest czterech kandydatów z powiatu ostrowieckiego, a najwyższe 10te miejsce zajmuje Roksana Oraniec, znana z udziału w konkursach piękności. Dalej są Mateusz Śliwa, informatyk z Sudołu, Przemysław Długosz, leśnik oraz Monika Głodek, przedsiębiorca – oboje z Ostrowca.
Na listach Polskiego Stronnictwa Ludowego znane nazwiska, ale tylko jeden kandydat z Ostrowca. To Danuta Barańska, radna powiatu ostrowieckiego i zastępca kierownika tutejszego pogotowia. Wystartuje z ósmej pozycji. Powiat ostrowiecki będzie reprezentować jeszcze zameldowana w gminie Ćmielów Krystyna Zdonek, przewodnicząca rady powiatu ostrowieckiego Izby Rolniczej. A liderem listy PSL jest były europoseł Czesław Siekierski.
Dopiero 10te miejsce na liście swojego ugrupowania ma Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Ostrowca. Z 17-stego miejsca wystartuje Dorota Stępień-Zając, nauczycielka, a z 30-stego Magdalena Zieleń, radna wojewódzka PiS i była skarbnik powiatu. Listę otwiera Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Kandydatem do Sejmu z powiatu ostrowieckiego Skutecznych Piotra Liroya-Marca jest Marcin Molenda, przedsiębiorca z Szewny. Jest trzeci na liście tego komitetu. Grzegorz Zieliński z Piasków Brzóstowskich jest siódmy.
Na liście Koalicji Obywatelskiej są dwie osoby z powiatu ostrowieckiego. To Edyta Handze z Nowoczesnej, ekonomistka i specjalistka ds. marketingu. O mandat posła będzie się ubiegać z miejsca 10-tego. Na 29 pozycji jest prawniczka Dorota Łukawska, a listę otwiera Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych i prawnuk Henryka Sienkiewicza.
Wysokie trzecie miejsce na liście Lewicy ma Aron Pietruszka, radny miejski w Ostrowcu. Z 10-tej pozycji wystartuje Józef Grabowski, szef lokalnych struktur SLD, a 20-stej – lekarka, także związana z SLD Irena Kowalczyk-Kwiecień. Z miejsca 21 startuje Iga Komar, pracownik biurowo-administracyjny i kandydat niezależny z Nietuliska – Dużego. Jedynką jest Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący SLD w Polsce.
Na liście Koalicji Bezpartyjnych i Samorządowców 4 miejsce zajmuje Artur Dudek, ekonomista z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to jedyny kandydat tego ugrupowania pochodzący z powiatu ostrowieckiego.
Przypomnijmy, że o mandat senatora ubiegają się dwie osoby pochodzące z Ostrowca – Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, która startuje z własnego komitetu oraz ubiegający się o reelekcję Jarosław Rusiecki z Prawa i Sprawiedliwości. Ich konkurentem jest pochodzący z Ostrowca, a obecnie mieszkający pod Warszawą Dariusz Loranty, który reprezentować będzie komitet 'Bezpartyjni i Samorządowcy’.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

/bart,mag/

Zachęcamy też do posłuchania wywiadów z politykami startującymi z województwa świętokrzyskiego:

Wybory 2019 – Posłuchaj swojego polityka

Ważne wydarzenia