Wybory 2019 – Posłuchaj swojego polityka

 

„Posłuchaj swojego polityka” to cykl wywiadów dziennikarzy Radia Ostrowiec z kandydatami do Sejmu i Senatu startujących w nadchodzących wyborach.

 

Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej i lider tej listy do Sejmu w naszym regionie:
– Nie ma rozwoju województwa świętokrzyskiego bez budowy drogi 74, która pozwoli połączyć nasz region z centralną i zachodnią Polską. To priorytet, o którym mówią przedsiębiorcy i inwestorzy.

Cała rozmowa z Bartłomiejem Sienkiewiczem:


Andrzej Szejna, kandydat Lewicy, który w naszym regionie startuje z pierwszego miejsca na liście, podkreśla, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty nie może być dłuższy niż 30 dni.
Maksymalnie 5 zł za lek na receptę, darmowe leki dla osób niepełnosprawnych, dzieci, kobiet w ciąży, osób po przeszczepach to kolejne elementy programu wyborczego Lewicy – mówi i dodaje, że takie prawo gwarantuje nam Konstytucja.


Marzena Okła-Drewnowicz jest autorką projektu „Polska Seniora”. Kandyduje do Sejmu z miejsca 3 na liście Koalicji Obywatelskiej.
Polityka senioralna jest jednym z głównych elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Projekt 'Polska Seniora’ w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, podczas sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie zaprezentowała Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO z świętokrzyskiego i kandydatka do Sejmu Koalicji Obywatelskiej, która go tworzyła. Obywatelski Parlament Seniorów od 2016 roku, czyli od kiedy władzę sprawuje PiS, nie odbywa się w budynku Sejmu. – Seniorzy zostali z niego wyproszeni – mówi Marzena Okła Drewnowicz.

Cała rozmowa z Marzeną Okłą-Drewnowicz:


Komitet Lewicy w zależności od sondaży może liczyć na poparcie od 12 do 14%. – Za pewnik można uznać, że lewica w nadchodzącej kadencji wróci do Sejmu – komentuje Marcin Chłodnicki, kandydat SLD do Sejmu, startujący z pozycji 6. i dodaje, że Lewica nie odpuści kampanii do ostatniej minuty.

Cała rozmowa z Marcinem Chłodnickim:


Artur Gierada startujący w wyborach do Sejmu z pozycji czwartej Koalicji Obywatelskiej mówi, że z programu Koalicji Obywatelskiej najbliższe są mu dwa tematy: służba zdrowia i podwyżka płac.

– Wprowadzona przez PiS sieć szpitali doprowadziła do tego, że ludzie po kilkanaście godzin koczują na SOR-ach czekając na przyjęcie przez lekarza. Czas z tym skończyć – podkreśla.

Cała rozmowa z Arturem Gieradą:


Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej, który kandyduje w wyborach do Sejmu z pozycji pierwszej w wyborach do Sejmu:
– Prawo i Sprawiedliwość lekceważy województwo świętokrzyskie, bo jego posłowie są przekonani, że ludzie i tak na nich zagłosują.

Cała rozmowa z Bartłomiejem Sienkiewiczem:


Marzena Dębniak, ubiega się o mandat senatora z własnego komitetu w nadchodzących wyborach parlamentarnych z poparciem wszystkich partii opozycyjnych.
Podkreśla, że jako samorządowiec zamierza bronić samorządów, które – jej zdaniem – państwo PiS spycha na margines, odbierając uprawnienia, jednocześnie dodając zadań, za którymi nie idą pieniądze. Za przykład podaje edukację i subwencję oświatową, do której samorządy są zmuszane dokładać coraz więcej, przez co w budżecie mniej środków zostaje na inne, ważne dla mieszkańców działania. W swoim programie podkreśla też kwestię zdrowia i dostępności do nowoczesnego leczenia. – Na ponad sto zatwierdzonych terapii leczenia coraz powszechniejszego w Polsce raka – nie mamy u nas nawet 50ciu – mówi.

Cała rozmowa z Marzeną Dębniak, którą przeprowadziliśmy po jej konwencji wyborczej 3 października:


Jerzy Materek, kandydat do parlamentu startujący z listy Koalicji Obywatelskiej z nr 6, podkreśla że ważna jest wspólnota, zjednoczenie się dla wspólnego dobra kraju i jego mieszkańców.

Cała rozmowa z Jerzym Materkiem:


Michał Braun, kandydat Koalicji Obywatelskiej, startujący z pozycji numer 8 do Sejmu podkreśla, że jednym z głównych postulatów jego ugrupowania jest wprowadzenie programu walki z rakiem. – Statystki przerażają, mamy coraz więcej zachorowań w Polsce na nowotwory, a rząd nic z tym nie robi – twierdzi.

Cała rozmowa z Michałem Braunem:


Marcin Chłodnicki, radny Rady Miasta Kielce i kandydat Lewicy na posła startujący z miejsca 6. w niedzielnych wyborach parlamentarnych: – Programy socjalne – tak. Pod warunkiem, że będą pomagać ubogim mieszkańcom Polski i wyrównywać ich szanse. Jego zdaniem programy socjalne jak 500+ czy wyprawka 300+ w takiej odsłonie jak dzisiaj to po prostu kupowanie głosów.

Cała rozmowa z Marcinem Chłodnickim:


Poseł Adam Cyrański, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w swojej kampanii mocno akcentuje kwestie zanieczyszczonego powietrza i konieczności podjęcia działań w ochronie środowiska.
Do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach skierował pismo, w którym postuluje, by określić sztywne terminy do kiedy mieszkańcy regionu muszą pozbyć się starych pieców, nie spełniających norm ekologicznych.


Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat Koalicji Europejskiej na posła i lider świętokrzyskiej listy komitetu.

Cała trzecia rozmowa z Bartłomiejem Sienkiewiczem


Cała rozmowa z Marzeną Dębniak, kandydatką na senatora z własnego komitetu wyborczego o samorządach i roli senatora