Miejska Biblioteka Publiczna otwarta już dla wszystkich

W weekend została uroczyście otwarta Miejska Biblioteka Publiczna. To kolejna instytucja, po Miejskim Centrum Kultury i Biurze Wystaw Artystycznych, która przeniosła się do Ostrowieckiego Browaru Kultury. Jak podkreślała dyrektor placówki Elżbieta Pomiankiewicz, to dla nich ogromne święto.
– Myśmy marzyli o takim dniu od 70 lat! Tak naprawdę przez te 70 lat miejska biblioteka nie miała swojego kąta. Zawsze to były wynajęte lokale, nieprzystosowane i nie dające możliwości pracy z czytelnikiem. Wreszcie doczekaliśmy się i mamy piękną bibliotekę w Ostrowieckim Browarze Kultury.

W sobotę, za zaproszenie biblioteki do Ostrowca przyjechał Artur Andrus, polski dziennikarz, aktor, poeta i artysta kabaretowy, który bawił publiczność żartami, wierszami i anegdotami. Na temat samej instytucji, którą odwiedził wypowiadał się pozytywnie.
– Przeszedłem się i pomyślałem, że w wielu miejscach w Polsce będą zazdrościć jak zobaczą jak to jest wszystko zrobione. Jakie jest piękne, od zewnątrz i od wewnątrz. Taka zazdrość pewnie się w paru bibliotekach pojawi, ale to cieszy człowieka, że takie coś się dzieje, że takie miejsca powstają. Ważne, że nie tylko koncerny mogą sobie coś takiego pięknego zafundować, ale że biblioteka w takim miejscu się może znaleźć.

Niedziela zarezerwowana była dla najmłodszych mieszkańców i czytelników. Do Ostrowca przyjechał bowiem Teatr Gry i Ludzie z Katowic z przedstawieniem 'Szewczyk Dratewka’, a po spektaklu odbywały się animacje dla dzieci.

Nowa przestrzeń Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu to powierzchnia 1600 metrów kwadratowych. Czytelnicy będą tam mieli swobodny dostęp do półek z książkami, a dzieci własną bibliotekę. Pracownicy będą mogli prowadzić również dodatkową działalność kulturalną, edukacyjną czy rozrywkową.
– Wszystkie nasze działania poza wypożyczeniem były przeprowadzane w zaprzyjaźnionych instytucjach, w wynajmowanych pomieszczeniach. Tutaj mamy powierzchnię taką, która daje nam możliwośc prowadzenia pracy z czytelnikiem w każdym wieku – mówiła Elżbieta Pomiankiewicz.

Biblioteka jest od dziś czynna dla wszystkich.

/paw/

Ważne wydarzenia