Wójt Bałtowa nie chce rewitalizacji, mieszkańcy i radni biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy ulicy Zarzecze w gminie Bałtów chcą jej remontu. Przygotowali petycję do wójta gminy, pod którą podpisali się przedstawiciele około 90% gospodarstw ulokowanych w tamtym rejonie.

Jak mówi Katarzyna Borowska, prezes Stowarzyszenia 'Bałt’, droga jest w opłakanym stanie, a jest to ważny odcinek, przy którym powstają nowe domy i widać, że ten obszar się rozwija
– Droga jest dziurawa, nie ma tam pobocza, odpowiedniego oświetlenia. Remont drogi na Zarzeczu został ujęty w programie rewitalizacji, w którego realizacji uczestniczy między innymi nasze Stowarzyszenie – dodaje.
Przypomnijmy, że rewitalizacja miałaby objąć także renowację zabytkowego młyna w Bałtowie oraz zbiornika wodnego Kamienne Oko. Wójt gminy Hubert Żądło niedawno uznał, że gminy nie stać na wkład własny do projektu i dlatego nie będzie go realizował.
– Po rozmowie z partnerami uznaliśmy, że szkoda stracić inwestycje za 6 mln. zł i na sesji Rady Gminy w Bałtowie zadeklarowaliśmy, że w całości pokryjemy wkład własny gminy, czyli milion 200 tysięcy złotych. W ten sposób gmina nie zapłaci ani złotówki – mówi prezes Stowarzyszenia Bałt.
Na taką propozycję wójt Żądło stwierdził, że musi to skonsultować z prawnikami, ale do dziś nie ma odpowiedzi w tej sprawie.
Tymczasem 30 września upływa termin złożenia w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach pisma o wydłużenie czasu realizacji projektu i może to zrobić tylko gmina.
Katarzyna Borowska dodaje, że z ostatnich rozmów z mieszkańcami wynika, że nie wszyscy mają pełną informację na ten temat i jakie korzyści z realizacji projektu dla nich płyną.
Stąd partnerzy projektu rewitalizacji, czyli Stowarzyszenie 'Bałt’, Przedsiębiorstwo Społeczne 'Allozaur’ i firma DLF Invest przy wsparciu radnych Klubu 'Przełom Bałtowski’ organizują otwarte spotkanie dla mieszkańców gminy, podczas którego wyjaśnią na czym rewitalizacja miałaby polegać i będą odpowiadać pytania mieszkańców.
Spotkanie odbędzie się dziś o godzinie 17:00 w Klubie 'Bałtek’.
/mag,bart/

Ważne wydarzenia