W ostrowieckich szkołach będą dodatkowe lekcje poświęcone sztukom plastycznym

www.pexels.com

Po wprowadzeniu trzy lata temu programu dodatkowych lekcji języka angielskiego, a także dodatkowych zajęć z matematyki w tym roku gmina Ostrowiec chce sfinansować także lekcje artystyczne z zakresu sztuk plastycznych. Taką deklarację złożył w sobotę, podczas inauguracji działalności galerii BWA w odnowionych wnętrzach Ostrowieckiego Browaru Kultury Jarosław Górczyński, prezydent miasta.
– Kultura jest wartością dla której warto żyć, stąd bardzo ważne, żebyśmy tej kultury w nas i wokół nas mięli jak najwięcej. Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby zwiększyć liczbę godzin zajęć artystycznych, plastycznych w naszych wszystkich szkołach podstawowych – mówił prezydent Górczyński.
Za realizację pomysłu odpowiadać będzie szkoła podstawowa nr 5 na osiedlu Ogrody. Marta Dobrowolska-Wesołowska, dyrektor placówki wyjaśnia, że sprawa jest bardzo świeża i pracują nad szczegółami projektu, ale zapowiada też, że dzieci i młodzież z dodatkowych lekcji będą mogli korzystać jeszcze tej jesieni. – Myślę, że ruszymy od 1 października i będą to dwie dodatkowe godziny na zajęcia plastyczna. Będzie to międzyszkolny projekt i mówimy tu o sztuce przez wielkie „S” – mówi.
Inicjatywę chwali dr Anna Król, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zwraca uwagę na rosnący analfabetyzm artystyczny w Polsce. – Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w całej Europie, jeżeli chodzi o ilość godzin takich lekcji. Dzieci mają codziennie zajęcia z szeroko rozumianej plastyki, edukacji artystycznej, natomiast u nas niemalże wycofano się z tego. Jeśli w Polsce nie będzie świadomie prowadzonej działalności edukacyjnej w tym zakresie, to wkrótce będziemy absolutnie ślepi i głusi na sztukę i muzykę – podkreśla.
W szkołach podstawowych lekcje plastyki prowadzone są tylko raz w tygodniu. Ósmoklasiści nie mają ich już wcale.

/mag/

Ważne wydarzenia