Bartłomiej Sienkiewicz: Świętokrzyskie ma najwięcej posłów PiS i dostaje najmniej pieniędzy

– Prawo i Sprawiedliwość lekceważy województwo świętokrzyskie, bo jego posłowie są przekonani, że ludzie i tak na nich zagłosują – ocenia Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej, który kandyduje w wyborach do Sejmu. – Mam nadzieję, że obywatele świętokrzyskiego pokażą posłom PiS żółtą kartkę, bo to jak traktują nasz region skazuje nas tu na wegetację albo na ucieczkę – podkreśla.

Były minister spraw wewnętrznych jako przykład podaje ilość środków na inwestycje płynące z rządu do poszczególnych regionów. – Na ostatnim miejscu jest lubuskie, na przedostatnim świętokrzyskie. Sąsiednie – podkarpackie, czy lubelskie otrzymały w ostatnich latach 7-8 mld z budżetu, a w tym samym czasie świętokrzyskie tylko 3 mld – mówi Bartłomiej Sienkiewicz.
W tym tygodniu w Sandomierzu dyskutował o potrzebie uruchomienia połączeń kolejowych w regionie. Wskazał, że przygotowywany jest projekt budowy kolei szybkiego ruchu, łączącego Rzeszów z Centralnym Portem Komunikacyjnym w Baranowie pod Łodzią. – Chciałbym żebyśmy z kolegami, niezależnie od barw partyjnych potrafili wywalczyć, wylobbować, żeby północno – wschodnią część województwa świętokrzyskiego podłączyć do tej planowanej linii, bo to otworzy nam drogę do centrum Polski. Bo tego w projekcie nie ma – podkreśla Sienkiewicz.
I dodaje, że tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zabiera pieniądze ze świętokrzyskiego. – W tym roku z Krajowego Programu Kolejowego zabrali nam ponad 570 milionów. No to jak ten rząd dba o świętokrzyskie. Jak w tej sprawie głosowali posłowie PiS, czy byli przeciw zabraniu nam tych pieniędzy? – pyta Bartłomiej Sienkiewicz.
Zwraca także uwagę na słaby rozwój infrastruktury drogowej i 'puste obietnice’ premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczące choćby budowy wschodniej obwodnicy Kielc. – Ja pamiętam, jak powiedział, że jeszcze w tej kadencji ona będzie. Ma jeszcze około 20 dni żeby ją wybudować. Bardzo proszę – podkreśla polityk Koalicji Obywatelskiej.
A cała rozmowa z Bartłomiejem Sienkiewiczem, w tym także także o tym jak poprawić ochronę zdrowia, wzmocnić etos pracy i zadbać o przedsiębiorców, co zawarte jest w programie Koalicji Obywatelskiej jutro (w czwartek 19 września) po godz. 11 na antenie Radia Ostrowiec.
/joge/

Ważne wydarzenia