Ostrowiecki Browar Kultury otwarty

Trzy pierwsze dni cyklu wydarzeń z okazji otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury za nami. W piątek wspaniały występ Teatru z Białej Cerkwi na Ukrainie oraz wystawy w nowych salach Galerii Fotografii. W sobotę i niedzielę tłumy ostrowczan oglądały wnętrza OBK, dały się porwać m.in. Czerwonym Gitarom i wczoraj Krzysztofowi Zalewskiemu.
Z nowego obiektu cieszy się Ewa Goworowska, instruktor i opiekun Zespołu Wokalnego Pandora. Młodzi wokaliści w sobotę pokazali, że kochających i potrafiących śpiewać i ciężko pracować na sukces w Ostrowcu nie brakuje. – Jest to dla nas przeżycie i ogromna radość. Cieszymy się z nowej, pięknie wyposażonej sali, w której możemy się fantastycznie rozwijać i przyjmować inne, młode talenty. Widzę w dzieciakach ten zapał i motywację. Już pytają kiedy próby – opowiada Ewa Goworowska.
Efektowanie zaprezentowały się też zespoły taneczne – Progress i 3 Your Mind. Był recital Katarzyny Chlebny, aktorki pochodzącej z Ostrowca, energetyczny występ dziecięcego chóru 'Bez Batuty’, a przed Krzysztofem Zalewskim zagrał lokalny zespół Tom Holder.
– Mamy się czym pochwalić i co pokazać. To jest ważne, aby w tym obiekcie swoje talenty mogły rozwijać nasze dzieci, nasza młodzież. Aby kiedyś, gdy osiągną już sukces, mogli powiedzieć, że pierwsze kroki artystyczne stawiali w Ostrowieckim Browarze Kultury – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca, który przywilej przecięcia wstęgi na otwarcie oddal właśnie młodym artystom związanym z Miejskim Centrum Kultury. Drogę samorządu do przekształcenia Starego Browaru Saskich w centrum kulturalne przypomina Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, a przez lata sekretarz miasta. Spadkobiercy Saskich odzyskali własność w 1998 roku. – Początki, żeby wykupić udziały od spadkobierców Saskich i żebyśmy mogli stworzyć Ostrowiecki Browar Kultury, sięgają 2006 roku. Negocjacje były bardzo ciężkie i początkowo od spadkobierców padały sumy rzędu 20. milionów złotych. Ostatecznie, po kilku latach starań, udało nam się wykupić te budynki za około 7 milionów. Wtedy mogliśmy wreszcie pomyśleć o tym, żeby w ten budynek inwestować – przypomina Marzena Dębniak.
Umowa z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie inwestycji została podpisana w 2016 roku, a w miniony weekend odnowiony obiekt został oddany mieszkańcom. Obok gminnych instytucji kultury miejsce znalazła klimatyczna i oblegana w ten weekend kawiarnia 'Zmiana Klimatu’ którą prowadzi aktorka Katarzyna Zielińska – Jaworska.
Otwarcie Ostrowickiego Browaru Kultury jeszcze się nie dopełniło. Za tydzień otwierać się będzie galeria Biura Wystaw Artystycznych, a w kolejny weekend Miejska Biblioteka Publiczna.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia