Bazylika Katedralna w Sandomierzu – widać już efekty prac konserwatorskich

Prace konserwacyjne w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu nadal trwają.

Im właśnie poświęcona będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych konferencja – odbędzie się dziś o 11. w sali papieskiej Instytutu Teologicznego w Sandomierzu. Wśród prelegentów są m.in. ks Tomasz Lis, rzecznik diecezji Sandomierskiego, proboszcz Zygmunt Gil oraz kierownik prac konserwatorskich Roland Róg. Goście zobaczą jakie prace zostały już zrealizowane i jakie jeszcze zostaną.
– Prace rozpoczęły się w lipcu zeszłego roku. Widać już efekty prac, odsłonięte zostały już sklepienia nawy głównej oraz północnej. Finał całego przedsięwzięcia wyznaczony jest na grudzień- mówi Koleta Miernik, zajmująca się promocją wydarzenia.

Odnowione zostały też kamienne łuki, żebra – wykonano na nowo ich złocenia.
Teraz trwają prace konserwatorskie nawy południowej Bazyliki.
A ta – już odnowiona – ma zostać zaprezentowana w grudniu tego roku.
– W grudniu zaprezentujemy już całokształt prac wykonanych w bazylice. Warto dodać, że zakres prac został rozszerzony. W Marcu tego roku podjęto decyzję o renowacji 12 dodatkowych witraży. Są również efektami pracy Jana Bukowskiego – dodaje Koleta Miernik.
Zadanie otrzymało dotację z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 7-miu milionów 700 tysięcy złotych.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia