Ostrowieckie przedszkolaki rozpoczęły rok szkolny

Dzisiaj oprócz uczniów nowy rok szkolny rozpoczęły również przedszkolaki. Po wakacjach, uśmiechnięte i stęsknione powróciły do kolorowych sal i swoich pań. 2-go września, już od rana, mury Publicznego Przedszkola nr 19 imienia Jana Brzechwy w Ostrowcu wypełniał gwar rozmów. Wszędzie można było zauważyć podekscytowane maluchy, którym asystowali rodzice.

– Dzieci zaczynają przygodę z przedszkolem i właśnie dzisiaj w naszym przedszkolu witamy przede wszystkim te najmłodsze dzieci. Maluszki, które przeszły już do dwóch oddziałów – do Biedronek i do Kaczuszek. Oczywiście jak to bywa pierwszego dnia, są dzieci które chętnie wchodzą do oddziału, do sali. Przywitały się z kolegami, z koleżankami i bardzo ładnie się bawią, ale są też dzieci, które mają troszeczkę problem z tym, żeby się pożegnać z mamą czy z tatą – mówi Aneta Stachurska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 19.

Liczną grupę tworzyły też dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, aby wspólnie uczyć się, bawić i poszerzać zainteresowania.

– To jest najmłodsza grupa, dzieci trzyletnie, które pierwszy raz przyszły dzisiaj do przedszkola. Ja jestem zaskoczona, że tak ładnie się bawią. Są tylko dwie osoby, które troszkę popłakały, a w tej chwili już nikt nie płacze. Jestem z nich bardzo zadowolona, że tak pięknie rozstały się z rodzicami. Nie płaczą, nie wypytują. Są wspaniali. Jest cisza i nikt nie powiedziałby, że te dzieci przyszły dzisiaj po raz pierwszy do przedszkola – mówi Bożena Czermierys, wychowawca grupy Biedronek.

Ale początki nie zawsze są łatwe, bo pierwsze dni to wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Można jednak ułatwić przedszkolakom przejść przez okres adaptacji i przez te trudne chwile.

– Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem, dobre nastawienie, optymizm, a także pozytywne rozmowy w obecności dzieci. Rozmowa wszystkich członków rodziny na temat przedszkola powinna być bardzo spokojna. Ważne, aby rodzice jak najlepiej mówili o przedszkolu. Ważne są spacery wokół przedszkola, to że dziecko może pierwszego dnia czy w ogóle w tych podczas tych pierwszych dni przynieść swoją ulubioną maskotkę, która zawsze kojarzy się z bezpieczeństwem i z domem. Ważny jest również sposób pożegnania z dzieckiem. Nie wolno mówić, że będę za 5 minut, za chwileczkę, tylko trzeba szczerze dziecku powiedzieć, że zaraz po obiadku po ciebie przyjdę i będę czekała – radziła dyrektor Stachurska.

W najbliższy czwartek o godzinie 15:30 w przedszkolu odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców, na którym zostaną przekazane wszelkie informacje organizacyjne. Będzie można dopytać też, jak poradzić sobie ze stresem związanym z adaptacją w przedszkolu.

Spośród 8 przedszkoli publicznych to właśnie 'Brzechwa’ jest największe w Ostrowcu. W tym roku szkolnym uczęszczać tam będzie ponad 200 dzieci w 8 oddziałach.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia