W powiecie będą nowe połączenia autobusowe

Powiat ostrowiecki otrzymał 90 tysięcy dofinansowania z rządowego programu Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych na utworzenie pięciu połączeń w zakresie o który wnioskowali. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach umowę z wojewodą Agatą Wojtyszek podpisała starosta Marzena Dębniak. – Po konsultacjach w burmistrzami i wójtami wystąpiliśmy o utworzenie pięciu linii na łącznej długości ponad 330 kilometrów. Jest taka potrzeba mieszkańców i mam nadzieję, że te linie się przyjmą i utrzymają – mówi starosta Dębniak.

Umowa będzie obowiązywać do końca tego roku, a przyszłość utworzonych linii będzie zależeć od utrzymania przez rząd programu oraz zainteresowania użytkowników nowymi połączeniami.
Jak już informowaliśmy z Ostrowcem połączenie zyskają mieszkańcy Broniszowic w gminie Bodzechów, a autobus będzie kursował przez Szewnę. Nowe połączenie powstanie między Ostrowcem a Okołem w gminie Bałtów. Autobusy kolejnej nowej linii będą kursować przez Magonie, Borię do Ćmielowa i dalej przez Buszkowice, Przeuszyn i Trębanów.  Z inicjatywy gminy Waśniów uruchomione zostaną dwie trasy – pierwsza połączy Ostrowiec, Wronów, Boksyce, Jeżów oraz Mirogonowice, a druga Ostrowiec i Skałę przez Czażów i Waśniów. – One powinny ruszyć bardzo szybko, sądzę z początkiem września – zapowiada starosta Dębniak. Podkreśla, że są przygotowani, choć umowa została podpisana dopiero teraz (27 września).

Dodajmy, że starostwo powiatowe będzie organizatorem nowych połączeń na podstawie porozumień zawartych z gminami Bałtów, Bodzechów, Ćmielów i Waśniów. Wszystkie te samorządy partycypują w kosztach ich utworzenia w różnych wysokościach. Gmina Kunów, która wniosek złożyła samodzielnie kilka dni później – wciąż czeka na decyzje wojewody. Zostali wezwani do uzupełnienia dokumentacji. Zabiegają o utworzenie połączenia na trasie Karczma Miłkowska, Wymysłów, Janik, Kolonia Inwalidzka, Kunów, Prawęcin, Doły Biskupie oraz Nietulisko Duże i Nietulisko Małe.

/mag, bart/

Ważne wydarzenia