Prawnuk Henryka Sienkiewicza świętokrzyską „jedynką” KO do Sejmu

Edyta Handze z Nowoczesnej i prawniczka Dorota Łukawska ostrowieckimi kandydatkami do Sejmu Koalicji Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. Wczoraj KO zaprezentowała pełne listy wyborcze.
Przedstawicielki naszego powiatu zajmują kolejno 10. i 29. miejsce. – Lista jest silna, z szeroką reprezentacją działaczy społecznych, przedsiębiorców, polityków, samorządowców. Sądzę, że wsparci dobrym programem wyborczym zaprezentowaliśmy mieszkańcom województwa świętokrzyskiego także ciekawą ofertę personalną – mówi Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskiej PO, który startuje do Sejmu z miejsca czwartego. Listę otwiera Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych, a prywatnie urodzony w Kielcach prawnuk Henryka Sienkiewicza. Dziś był gościem Radia Ostrowiec. Na antenie mówił o swoich priorytetach – jako kandydata z regionu świętokrzyskiego. – Sprawa kluczowa i trochę moja obsesja to droga S 74. Bez skrzyżowania dwóch podstawowych szlaków komunikacyjnych zawsze nasz region będzie upośledzony. Będą o to walczył i drapał trawę pazurami od pierwszych dni w parlamencie, jeśli tak postanowią wyborcy i mnie mnie wybiorą, bo to jest absolutnie kluczowa sprawa. Na tej drodze giną ludzie – zapowiedział. Podkreślał, że regionowi brakuje wsparcia w postaci funduszy rządowych na inwestycje. Odniósł się do opracowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji Mapy Inwestycji. Wynika z niej – o czym już informowaliśmy – że do województwa świętokrzyskiego w ostatnich czterech latach rządów PiS popłynęły zaledwie 3 miliardy złotych. To przedostatni wynik w kraju. – Wygląda na to, jakby niestety rządzący zlekceważyli województwo świętokrzyskie, z czym nie mogę się pogodzić. Chcę od razu powiedzieć, że swoich konkurentów z PiSu nie traktuję jak przeciwników. Mówiąc wprost, z samym diabłem jestem w stanie się sprzymierzyć, żeby pieniądze na rozwój tego regionu płynęły. Jak trzeba będzie to ręka w rękę z posłami konkurencyjnych partii będę się tym zajmował, bo uważam, że jest to być albo nie być naszego regionu – zaznaczył na antenie Radia Ostrowiec.
Za kluczowe sprawy dla regionu Bartłomiej Sienkiewicz uznał też poprawę dostępności do usług zdrowotnych, wsparcie samorządów, które po reformie oświaty zmagają się z kosztami nauki podwójnych roczników oraz opiekę dla seniorów.
Z drugiego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej o mandat do Sejmu powalczy Adam Cyrański, poseł niezależny. Trzecie ma Marzena Okła-Drewnowicz, była szefowa struktur Platformy w Świętokrzyskiem.
Przypomnijmy, że kandydatką opozycji, także lewicy i PSL do Senatu jest Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, wcześniej wiceprezydent Ostrowca. – Jest to naprawdę świetna osoba, która reprezentuje samorządowców, partnerów Koalicji Obywatelskiej, a nie opcję polityczną. Z wielkim uznaniem i wielką nadzieją przyjmuję jej kandydowanie i na pewno ze strony mojej, jak i Platformy Obywatelskiej będzie miała duże poparcie i wsparcie w samej kampanii wyborczej – podkreśla przewodniczący Gierada.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

/mag/

Ważne wydarzenia