Spalarnia odpadów w Starachowicach – będzie referendum

źródło: https://starachowice.eu

W Starachowicach od wczoraj można zgłaszać kandydatów do Miejskiej Komisji ds. Referendum Lokalnego w związku z planowaną budową spalarni śmieci.

Kandydaci muszą m.in. mieć ukończone 18 lat, mieszkać na stałe na terenie gminy. Za pracę w komisji otrzymają dietę – przewodniczący to 190 zł, członek komisji – 150. Referendum lokalne odbędzie się 8 września, a decyzję o jego przeprowadzeniu podjęli starachowiccy radni.

Marcin Pocheć, prezes Zakładu Energetyczno – Cieplnego w Starachowicach podkreśla, że ta inwestycja rozwiąże wiele problemów związanych z gospodarką odpadami i przyniesie korzyści ekonomiczne. – Emisja zanieczyszczeń w przypadku takich obiektów jak spalarnia jest kilkanaście razy mniejsza niż przy tradycyjnej obróbce węgla – mówi i dodaje, że mieszkańcy nie będą narażeni na uciążliwości.

Takich spalarni w całej Europie jest coraz więcej, ponieważ ilość odpadów, które nie nadają się do recyklingu rośnie. – Pamiętajmy, że spalarnia odpadów to nie to samo co spalanie śmieci – podkreśla prezes Pocheć i dodaje, że dzięki budowie spalarni ZEC może ograniczyć wykorzystanie szkodliwego dla środowiska węgla nawet o 50 procent.
Zgłoszenia do Miejskiej Komisji ds. Referendum można składać w urzędzie miasta w Starachowicach w godzinach od 7.30 do 15.30.

 

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia