Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Ostrowcu

Dziś 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Życie w walce straciło 18 tysięcy powstańców, często były nimi kilkunastoletnie dzieci. Niemcy wymordowali 180 tysięcy cywilów, mieszkańców Warszawy.

W Ostrowcu pamięci tych wydarzeń poświęcony jest piknik historyczny 'Akcja Burza w Świętokrzyskiem’. Od godziny 15 na Rynku można oglądać wystawę 'Ostrowiec w czasie okupacji’, której towarzyszyć będzie gra miejska. Jak podkreśla Jolanta Wiśniewska, z Punktu Informacji Turystycznej MCK, nie wymaga ona głębokiej znajomości historii. – Zachęcamy do przyjścia i wzięcia udziału w grze, będzie tu sporo zagadek i logicznych skojarzeń. Na pewno nie będzie trudna – zapewnia.
W tym samym czasie na Rynku zaprezentuje się grupa rekonstrukcyjna ze Staszowa. Zapoznać się będzie można z uzbrojeniem z czasów II wojny światowej, zobaczyć jak wyglądały mundury i sposób funkcjonowania wojska w tamtym czasie.
O 17 w godzinę 'W’, czyli momentu wybuchu powstania w mieście zostaną włączone syreny. W całej Polsce w tym czasie, mieszkańcy zatrzymują się na chwilę, by oddać hołd poległym powstańcom.
Zaraz po tym Ostrowieccy Patrioci zapraszają mieszkańców do utworzenia na Rynku Żywego Znaku Polski Walczącej i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
O godz. 18 w Kolegiacie św. Michała Archanioła odbędzie się msza święta w intencji powstańców i ofiar, a po niej pod pomnikiem Armii Krajowej zostaną złożone kwiaty.
A o 20 na Rynku na telebimie będzie można obejrzeć film Andrzeja Wajdy 'Kanał’.
/pcr/

Ważne wydarzenia