We wrześniu oficjalne otwarcie Ostrowieckiego Browaru Kultury

14 września – zostanie otwarty Ostrowiecki Browar Kultury. Dziś dziennikarze mogli zwiedzić wnętrza przygotowanego obiektu, w którym znajdą się Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Jak podkreślał dziś prezydent Jarosław Górczyński, modernizację browaru udało się przeprowadzić w najlepszym czasie.
– Jeżeli mielibyśmy dziś zaczynać ten projekt, to prace kosztowałyby nas dwa razy więcej – mówił
– Ceny prądu, pracowników i materiałów nieustannie idą w górę, dziś ta inwestycja kosztowałaby nas 70-80 milionów złotych – tłumaczył.
Prezydent Górczyński podkreślał, jak ważne znaczenie będzie miał ten obiekt dla Ostrowca
– To będzie nasze okno na świat kultury, łączące różne jej dziedziny jak poezja, muzyka, kino czy teatr – zaznaczył.
Dziś mogliśmy zobaczyć jak zaawansowana jest przeprowadzka biblioteki, półki już w połowie zapełnione są książkami.
Jak tłumaczy dyrektor tej instytucji Elżbieta Pomiankiewicz, biblioteka będzie w stanie pomieścić teraz o wiele więcej zbiorów niż do tej pory.
– Już teraz wiemy, że Miejska Biblioteka Publiczna będzie w stanie pomieścić minimum 150 tysięcy woluminów, możliwe też, że więcej w zależności jak finalnie rozplanujemy przeznaczone nam pomieszczenia – wyjaśnia.
W nowych wnętrzach będą też sale wielofunkcyjne, z możliwością organizowania kameralnych wydarzeń artystycznych, pomieszczenia dla sekcji prowadzących zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz kawiarnię.
Budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury kosztowała 23 miliony złotych, z czego 17 milionów pochodziło ze środków Unii Europejskiej.
Kiedy ruszą prace związane z modernizacją budynku kina Etiuda, która ma zostać wykonana ze środków przeznaczonych na rewitalizację Ostrowca nie wiadomo. Prezydent Górczyński dziś nie chciał mówić na ten temat.
Podczas konferencji padło również pytanie, skąd tak duże opóźnienie w oddaniu budynku. Początkowo budowa Ostrowiecki Browar Kultury miał być zostać skończony w listopadzie 2018. Dziś prezydent Górczyński twierdził, że wszystko jest realizowane zgodnie z planem.
Warto przypomnieć, że w kwietniu 2017 roku Powiatowy Nadzór Budowlany wydał decyzję o konieczności wzmocnienia ścian i stropów na wyższych kondygnacjach browaru, które były w katastrofalnym stanie. Miasto musiało zlecić wykonanie dodatkowych prac.
/bart/

Ważne wydarzenia