Mamy to! Krzemionki na liście UNESCO

Mamy to! Brzmiały pierwsze komentarze płynące z Baku w Azerbejdżanie do Polski. W sobotę podczas 43 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na listę UNESCO.
– Obiekt, obok największego pola eksploatacyjnego tworzą jeszcze mniejsze pola górnicze „Borownia” i „Korycizna” oraz osada na Gawrońcu. Tworzą one spójny obszar wydobycia i przetwórstwa krzemienia pasiastego pochodzący z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu – wyjaśnia Kamil Kaptur, archeolog w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu. – To wydobycie nad Doliną Kamiennej datujemy na okres pomiędzy czwartym, a drugim tysiącleciem przed naszą erą. Na północ od Gór Świętokrzyskich w tym okresie funkcjonuje wielkie zagłębie górnicze związane z wydobyciem różnych surowców krzemiennych, ale szczególnie ciekawy fragment tego zagłębia jest właśnie nad Doliną Kamiennej, bo tutaj znajdują się najlepiej zachowane w Europie prehistoryczne pola eksploatacyjne – podkreśla.
Wpisanie Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na listę UNESCO to przełomowa chwila dla regionu ale także wyzwanie dla Muzeum Historyczno-Archeologicznego, władz powiatu, województwa – podkreśla Włodzimierz Szczałuba, były dyrektor placówki i współautor opracowanego „Planu zarządzania obiektem do roku 2030”. Przypomina, że plan ten był załączony do wniosku o wpisanie Krzemionek na listę UNESCO i teraz należy go wdrożyć. – Niezbędne jest wzmocnienie kadrowe i finansowe muzeum, zagospodarowanie i udostępnianie wszystkich czterech stanowisk – nie tylko Krzemionek – podkreśla. – Kolejna rzecz to przygotowanie infrastruktury pod zwiększoną liczbę turystów. Trzeba zadbać o organizacje dodatkowych atrakcji tak, by turyści zatrzymali się w Krzemionkach na dłużej. Ważna jest również oferta usług gastronomicznych, noclegowych, a także ciekawych wydarzeń, które są niezbędne jeśli mamy rozwijać turystykę w oparciu o Krzemionki – wylicza Włodzimierz Szczałuba.
Zdaniem Jarosława Kuby, prezesa LGD „Krzemienny Krąg” na wpisaniu Krzemionek na listę UNESCO najbardziej mogą skorzystać Bałtów, Bodzechów i Ćmielów. – Bałtów ma ofertę pakietowaną wspólnie z Krzemionkami i z Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Przypomnę, że znajduje się na tzw. „Szlaku żółwia i dinozaura”. Oferta Krzemionek i Ćmielowa opiera się na osi tematycznej pod nazwą „Tradycja przemysłowa dawnych epok”. Do tego dojdzie „Gęba stąd – powrót Jaśnie Panicza” czyli Gombrowicz. W ten sposób mamy naprawdę mega przestrzeń, dzięki której możemy na dłużej zatrzymać u nas turystę – mówi prezes Kuba.
Dodajmy, że Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego to 16. obiekt w kraju, który został wpisany na listę UNESCO.

/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia