Nowe zasady dotyczące skierowań do uzdrowisk

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Busko-Zdr%C3%B3j

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady dotyczące skierowań do sanatoriów. Nowe przepisy wchodzą w życie już od lipca. Resort uzasadnia, że zmiany mają skrócić czas oczekiwania na leczenie.

– Po to są te przepisy wprowadzone, żeby każdy mógł pojechać do sanatorium wcześniej. W tym momencie będzie sprawiedliwość tego dostępu. Jeśli jest ktoś, kto jest w pewnym sensie wyleczony, zrehabilitowany i ten efekt się utrzymuje to nie ma potrzeby, żeby do tego sanatorium jechał
i zajmował miejsce osobie która w ogóle nie była w uzdrowisku albo była 5 lat temu – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy oddziału wojewódzkiego NFZ w Kielcach.

Tłumaczy, że obecnie, aby pojechać do sanatorium trzeba otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego, który na podstawie badań podejmuje decyzję o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową. Skierowania te ważne były przez 1,5 roku.

Od lipca ich ważność wyniesie tylko miesiąc . Dostarczone do NFZ po tym terminie nie będą uwzględnione. I to, co ważne – lekarz rodzinny już nie będzie mógł wskazać miejsca, do którego powinno się wysłać pacjenta na leczenie

– Jest kilka istotnych zmian i pacjenci rzeczywiście powinni o nich wiedzieć. Przede wszystkim jeśli teraz dostaniemy skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, to podobnie jak na rehabilitację mamy tylko
30 dni żeby je dostarczyć do funduszu. Znika również konieczność prześwietlenia RTG klatki piersiowej. Jest jeszcze jedna dość istotna zmiana – będzie nowy wniosek na leczenie uzdrowiskowe.
W tej chwili lekarz kierujący nie będzie decydował gdzie pojedzie pacjent. To się zmieni, osobą decyzyjną – ostatnią instancją – na podstawie dokumentacji medycznej, rodzaju schodzenia i przebiegu terapii – będzie lekarz specjalista balneolog – tłumaczy rzecznik kieleckiego oddziału NFZ.

Skupienie informacji w jednym miejscu, w NFZ-ecie ma pozwolić na sprawniejsze kierowanie pacjentów na leczenie. Obecnie do niektórych sanatoriów czeka się po kilkanaście miesięcy, kiedy
w innych uzdrowiskach są wolne miejsca.

Zgodnie z nowymi przepisami kolejne skierowanie do sanatorium będzie można otrzymać dopiero po 12 miesiącach od ostatniej wizyty w uzdrowisku. Uniemożliwi to pacjentom starania o powtórny wyjazd do sanatorium zaraz po powrocie z leczenia.

Zmiany wchodzą w życie 18 lipca br.

 

/paw/

Ważne wydarzenia