Kierowcy wreszcie mogą pojechać obwodnicą Ćmielowa

Dziś po niemal rocznym poślizgu – oficjalnie otwarty został odcinek drogi krajowej nr 755, który jest obwodnicą Ćmielowa.

– Budowa tej drogi była bardzo ważna, także ze względów bezpieczeństwa. Droga jest monitorowana dzięki czemu, w razie jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji będzie można podjąć szybkie działania – mówił Andrzej Bętkowski, marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Na obwodnicy skorzysta samo miasto. Burmistrz Joanna Suska podkreślała, że cieszy ją wyprowadzenie ciężkiego ruchu z centrum, bo to pozwoli rozwijać Ćmielów jako miasto turystyczne.
Budowa obwodnicy trwała ponad 2,5 roku. W jej ramach powstałą droga o długości ponad 9 km. Ma szerokość 7 m (dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości). Na wzniesieniach wykonano dodatkowe pasy ruchu dla pojazdów ciężarowych. Przebudowano istniejące skrzyżowania oraz wybudowano nowe typu 'małe rondo” na początku i końcu obwodnicy. W ramach prowadzonych robót konieczne było przebudowanie istniejącej infrastruktury podziemnej. Wzdłuż drogi powstały ścieżki rowerowe oraz chodniki.

Na połączeniu obwodnicy z ul. Sandomierską powstało miejsce obsługi podróżnych z parkingami dla pojazdów osobowych i ciężarowych, a także miejsce obsługi rowerzystów. Powstał wiadukt nad ul. Raciborskiego oraz most nad rzeką Ćmielówką. Nie zapomniano również o ekologii. Zbudowano łącznie 11 przejść dla zwierząt dużych, średnich i małych.

Cała inwestycja kosztowała blisko 72 mln. zł, była współfinansowana ze środków unijnych.
Przypomnijmy, że nowa droga miała być gotowa już w czerwcu 2018 roku. Termin wydłużono jednak do listopada ubiegłego roku, ale tej daty też nie udało się dotrzymać. Wykonawca robót za każdy dzień opóźnienia ma zapłacić 30 tys. zł.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia