Janik doczeka się kanalizacji, a oczyszczalnia w Kunowie na ukończeniu

Gmina Kunów otrzymała blisko 8 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na wykonanie kanalizacji w miejscowości Janik w gminie Kunów.

Cała inwestycja opiewa na kwotę 14 milionów złotych. Kanalizacja zostanie wykonana na czterech ulicach w Janiku – Ostrowieckiej, Okrężnej, Wiatracznej i Szkolnej. Jak mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa mieszkańcy od lat czekali na wykonanie kanalizacji w ich miejscowości.
Jak przewiduje burmistrz Łodej budowa kanalizacji ruszy najprawdopodobniej w przyszłym roku, ale wszystko zależy od procedury przetargowej. – Mam nadzieję, że bez problemu uda się wyłonić wykonawcę, wtedy reszta pójdzie sprawnie – podkreśla.
Dodajmy, że końca dobiega budowa oczyszczalni w Kunowie. Główne budynki już stoją, do wykonania została – jak mówi burmistrz – 'kosmetyka’, a sam odbiór inwestycji jest przewidziany na koniec sierpnia.
Przypomnijmy, że budowa oczyszczalni kosztowała 16 milionów złotych, gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego dofinansowanie w wysokości ponad 7 milionów. – Staraliśmy się o blisko 10 milinów, okazało się jednak, że oczyszczalnia będzie zarabiać na siebie, więc nie mogliśmy dostać więcej – tłumaczy Lech Łodej.
Gmina oszczędzi dzięki inwestycji około 150 tys. złotych rocznie na samych ściekach, ponieważ obecnie nieczystości z miejscowości Boksycka i Wymysłów trafiają do Ostrowca. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu gmina zaoszczędzi też na elektryczności.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia