Piękne Małpy Europy na Zamku Królewskim w Sandomierzu

Od 26 kwietnia do końca września w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu mieszczącym się na Zamku Królewskim oglądać będzie można wystawę Pięknych Małp Europy autorstwa Adama Spały. Ekspozycja rzeźb wykonanych w brązie jest odbiciem słynnej kolekcji małp malowanych na porcelanie, które artysta i twórca Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie pokazał po raz pierwszy 7 lat temu. – Taką iskrą było wtedy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej – przypomina Adam Spała. – Na początku malowaliśmy małpy unijnych krajów, a później, po propozycji zorganizowania wystawy w Muzeum Narodowym w Hanoi, wymalowaliśmy całą Europę.

48 małpich głów, prezentowanych na wysokich, betonowych postumentach uzupełnia praca Gustawa Hadyny przedstawiająca autora. Wystawa 'Piękne Małpy Europy’ nosi podtytuł: 'Przestroga artysty’. – Najbardziej zależy mi na przestrodze. Warto być odpowiedzialnym, przyzwoitym, uczciwym, dbać o środowisko, bo tracimy empatię i możemy stać się tymi zwierzętami z moich obrazów – wyjaśnia. Adam Spała liczy, że oglądający jego prace, choć przez chwilę pomyślą o niepewnym jutra świecie. Nad rzeźbami pracował od kilku lat, poświęcając gipsowym projektom i później odlewaniu ich z brązu czas, energię i serce.

Wystawa, której towarzyszy wydany katalog, a także wystawiane na sprzedaż miniatury rzeźb wykonane w porcelanie oraz filiżanki z nadrukiem małp z porcelanowych obrazów, będzie podróżować po świecie. – Mam umówioną już wizytę pana ambasadora Kataru. W tamtym stronach bywam często i mam nadzieję, że w 2020 roku „Piękne małpy Europy” pojadą do Kataru – zapowiada artysta. Na Zamku Królewskim w Sandomierzu będzie je można zobaczyć już teraz. Po wernisażu wystawy 26 kwietnia – bezpłatnie – aż do 30 września.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia