4 dzień strajku. Zapał nie gaśnie

Dziś czwarty dzień strajku nauczycieli. W samym Ostrowcu ze strajku nie wyłamała się żadna placówka. Ewa Malec szefowa ostrowieckiego ZNP podkreśla, że determinacja nauczycieli nie gaśnie.

– Nauczyciele wciąż są zdeterminowani, rośnie tylko rozczarowanie względem rządu. Na spotkania z centralą ZNP przychodzą nieprzygotowani, nie oferują nic nowego, świadczy to tylko o braku szacunku do naszego zawodu, dlatego dla wielu strajkujących jest to po prostu bolesne – mówi.
Jak tłumaczy Ewa Malec, nauczyciele są gotowi strajkować do przerwy świątecznej, która rozpocznie się w przyszły piątek. Pytana przez nas co dalej, jeżeli kolejne rozmowy rządu z nauczycielami nie przyniosą efektu, odpowiada, że to zależy już od centrali ZNP.
Jednym z ważnych czynników wpływającym na przebieg strajku są wynagrodzenia. Przypomnijmy, że minister edukacji Anna Zalewska powiedziała w jednym z wystąpień, że strajkującym nauczycielom pieniądze się nie należą. Jednak, jak mówi przewodnicząca Malec, nauczyciele mogą otrzymać wynagrodzenie także w normalnym trybie, a nie tylko jako dodatek, co proponują samorządy, pod warunkiem jednak, że lokalny oddział ZNP podpisze stosowne porozumienie z samorządem
– Mamy od Zarządu Głównego ZNP opinię prawną, posiłkowaną wyrokiem Sądu Najwyższego, że jeżeli zawrzemy porozumienie z samorządem miejskim lub powiatowym, to wynagrodzenie nauczycielom zostanie normalnie wypłacone – podkreśla Ewa Malec.
Gmina Ostrowiec i ostrowieckie Starostwo Powiatowe jeszcze w tym tygodniu mają podjąć decyzję, czy i w jakiej formie uda się wypłacić pełne pensje nauczycielom.
Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim potwierdza, że w całym powiecie ostrowieckim ze strajku nie zrezygnowała żadna placówka oświatowa.
/bart/

Ważne wydarzenia