Dziś pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych

Uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpili do egzaminu gimnazjalnego – pierwszej części humanistycznej.

W Ostrowcu – jak wczoraj zapewniał Jan Bernard Malinowski, udało się zapewnić niezbędne do ich przeprowadzenia składy egzaminacyjne. Uczniowie egzamin pisać jednak będą w większych grupach – w większości na salach sportowych.
Uczniowie  PG nr 1 – w sali III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. W macierzystej placówce przystąpi do niego tylko 16ścioro spośród wszystkich 160ciu uczniów tej szkoły. Dotyczy to dzieci, które ze względu na wskazanie, m.in. pedagogów mają wydłużony czas trwania egzaminu.
– Wszystko jest zapięte na ostatni guzik – mówi Renata Olszańska, dyrektor 'jedynki’.

– Egzamin odbędzie się i mam nadzieje, że nie będzie żadnych zakłóceń,a pierwsi uczniowie pojawiają się już przy hali – informowała nas dyrektor Renata Olszańska.

Uczniowie tego gimnazjum nie muszą się obawiać, że jutro egzamin się nie odbędzie. Dyrektor Olszańska zapewnia, że są do niego dobrze przygotowani. W placówce strajkuje 78 proc. nauczycieli. W komisjach egzaminacyjnych zasiadają osoby, które nie strajkują, wspierani są kolegami z innych placówek. Także część strajkujących nauczycieli zdecydowało, że na czas egzaminów – zawieszą strajk.
– Ze zrozumieniem do sytuacji podchodzą też rodzice – mówi dyrektor Olszańska.

– Większość rodziców martwiła się  czy egzamin się odbędzie. Wszyscy są dla nas również bardzo wyrozumiali.  Proszę wszystkich aby nie obwiniać strajkujących za utrudnienia, ale wspierać ich, ponieważ tu nie chodzi tylko o pedagogów ale o zmianę całego systemu oświaty  – apelowała Renata Olszańska.

Uczniowie placówek do  godziny 10-tej pisać będą historię z WOS, a później język polski.
Jak wygląda sytuacja w PG nr 5 w Ostrowcu.
– W dniu dzisiejszym egzamin na pewno się odbędzie-zapewnił Roman Kowalski, dyrektor 'piątki’.
W tej szkole do egzaminu przystępuje tylko 32óch uczniów, ale strajkuje 99 proc. nauczycieli.Dwie komisje egzaminacyjne – uczniowie egzamin piszą w dwóch salach – tworzą w większości pedagodzy z zewnątrz.

– Musieliśmy powołać całkowicie nowy skład egzaminacyjny -mówił tuż po ósmej dyrektor Kowalski. Zapewnia, że także jutro nie powinni mieć problemu z osadą nauczycielską.
We wszystkich innych placówkach na terenie powiatu, egzaminy również odbywają się dzisiaj normalnie.

/błaż/

Ważne wydarzenia