Zagrożone inwestycje Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu

źródło zdjęcia: krzemionki.pl

Muzeum Historyczno-Archeologiczne rozstrzygnęło dwa przetargi na renowacje Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych trasy kopalni w Rezerwacie 'Krzemionki’, ale nie podpisało umowy ze zwycięzcami, bo brakuje im na te inwestycje w sumie około 4-ech milionów zł. O tyle kwota, jaką zaoferowali wykonawcy przekracza zakładaną w budżecie.

Czy to oznacza, że inwestycje nie dojdą do skutku?. – Nie poddajemy się. W minionym tygodniu wicestarosta Andrzej Jabłoński i pracownik muzeum byli w Ministerstwie Kultury z wnioskiem o zwiększenie dofinansowania – mówi Ewa Działowska, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego
– Teraz ministerstwo ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi, czy zwiększy dofinansowanie, czy nie, więc odpowiedź na pytanie czy uda nam się zrealizować ten projekt poznamy dopiero pod koniec kwietnia – dodaje.
Tymczasem czas na wykonanie remontu muzeum ma do końca tego roku. – Wystąpiliśmy też do ministerstwa z prośbą o wydłużenie terminu wykonania inwestycji do 30 czerwca 2020 roku – zapewnia dyrektor Działowska i podkreśla, że ministerstwo na wydłużenie terminu wstępnie się zgodziło, ale oficjalną zgodę na piśmie wyda dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcami.
Jeżeli ministerstwo zgodzi się na zwiększenie dofinansowania to i tak zgodnie z umową około 600 tysięcy będzie musiał dołożyć powiat i, jak podkreśla dyrektor Działowska, ma zapewnienie, że te pieniądze będą.
Przypomnijmy, że muzeum na realizację inwestycji wartej ponad 11ście milionów złotych rządowe dofinansowanie w wysokości ponad 9 milionów 300 tysięcy zł otrzymał w październiku 2017 roku. Prace miały ruszyć wiosną 2018 roku. Nie wystartowały, bo firma projektowa nie wywiązywała się z umowy. Z nowym wykonawcą placówka umowę podpisała dopiero pod koniec maja.
Poza modernizacją Pałacu Wielopolskich oraz trasy dla niepełnosprawnych na terenie Rezerwatu Krzemionki postanie także stała wystawa.
Przetarg na to ostatnie zadanie ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu.
/bart/

Ważne wydarzenia