Radni z Bałtowa piszą do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w sprawie przenosin szkoły

Przewodniczący Rady Gminy Bałtów Leszek Smoliński skierował do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty pismo z pytaniem, czy od września uczniowie gminy będą mogli rozpocząć rok szkolny w nowym  wyremontowanym budynku po Zespole Szkół Rolniczych, skoro wójt Hubert Żądło nie przeprowadził wymaganej Prawem Oświatowym procedury obowiązującej przy przenoszeniu placówki. O tym, że powinien to zrobić najpóźniej do końca lutego Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty mówił we wtorek w rozmowie z Radiem Ostrowiec.
Rzecz dotyczy Zespołu szkół Publicznych w Bałtowie i filii w Wólce Bałtowskiej, do których uczęszcza około 200 dzieci. – Chcemy wiedzieć, czy są jeszcze jakiekolwiek szanse na przeniesienie szkoły i prowadzenie od września zajęć w warunkach komfortowych i bezpiecznych dla dzieci – mówi przewodniczący Smoliński i dodaje, że wszyscy mieszkańcy czekali na przenosiny, bo stary budynek szkoły w Bałtowie jest w złym stanie. Wyłączone z użytkowania ze względów bezpieczeństwa jest II piętro. Jest też zlokalizowany w centrum, przy rondzie, gdzie jest duży ruch samochodowy.
Dodaje, że w piśmie do kuratora oświaty poprosili o pilną odpowiedź. Liczą się jednak z tym, że kurator nie wyrazi zgody na przeniesienie placówki. O tym, jak wtedy problem rozwiąże wójt Hubert Żądło, chcą rozmawiać podczas spotkania radnych z wójtem 5-ego kwietnia. – Myślę, że dowiemy się wtedy jak wójt zamierza rozwiązać ten problem, bo to strata dla budżetu i przede wszystkim dla dzieci – mówi przewodniczący Smoliński.
Wójt Hubert Żądło twierdzi, że jego radca prawna przygotowała opinię, z której wynika, że szkołę można przenieść bez przeprowadzenia procedury, polegającej na podjęciu uchwały przez radnych, potem powiadomienia kuratorium i rodziców uczniów. W rozmowie z Radiem Ostrowiec stwierdził, że nie zna opinii kuratora na ten temat.   Ten tymczasem we wtorek wyjasniał, że przy zmianie siedziby obowiązują takie same procedury, jak przy likwidacji, bo rodzice muszą dzieci posłać w inne miejsce, którego mogą nie znać. – Należało podjąć uchwałę do końca lutego, powiadomić o takich zmianach rodziców, uzyskać pozytywną opinię kuratora i jeżeli takie kroki nie zostały wykonane, to od września rozpoczęcie roku szkolnego w nowej siedzibie jest niemożliwe – mówił  Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty. O zamiarze wójta Żądło wypowiedział się jednoznacznie. – Jest to łamanie prawa, więc my się na to nie możemy zgodzić – mówi.
Przypomnijmy, że w ciągu miesiąca zakończyć ma się modernizacja budynku po dawnym Zespole Szkół Rolniczych w Bałtowie. Kosztowała 10 milionów złotych, na ten cel gmina pozyskała środki unijne.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia