Kontrowersje wokół wyboru drugiego wiceprzewodniczącego rady Gminy w Ćmielowie

Radny Jacek Bryła został drugim wiceprzewodniczącym Rady Miasta i Gminy w Ćmielowie. Jego wybór na ostatniej sesji poprzedziła burzliwa dyskusja, która zakończyła się tym, że w głosowaniu nie wzięło udziału 6-oro radnych, w tym z Komitetu 'Gmina Ćmielów Od Nowa’.

– Jesteśmy gminą, w której mieszkańców reprezentuje 15-stu radnych. Nie sądzę, żeby do prawidłowego funkcjonowania rady potrzeba było przewodniczącego i aż dwóch wiceprzewodniczących – podkreśla Katarzyna Nikodem z tego Komitetu i tłumaczy, dlaczego część radnych wyszła z sali podczas głosowania.
– To była w pewnym sensie forma protestu nie tylko samych radnych, ale też w imieniu mieszkańców gminy, którzy sygnalizowali nam sprzeciw w tej sprawie. Jeden z radnych nawet podczas sesji zasygnalizował zły odbiór wśród społeczeństwa wyboru drugiego wiceprzewodniczącego – mówi.
Wybór drugiego wiceprzewodniczącego był możliwy dzięki zmianie w statucie gminy, przegłosowanej w styczniu tego roku. Obecnie daje on możliwość powołania od jednego do dwóch wiceprzewodniczących. Statut został zmieniony przez większość w radzie, mimo, że opinia Komisji Statutowej była negatywna
– Komisja uznała, że pierwszy wiceprzewodniczący doskonale wywiązuje się ze swoich obowiązków. Dodatkowo komisja uznała, że gmina nie ma funduszy na utrzymanie kolejnego takiego stanowiska, a od początku było mówione, że szukamy oszczędności, dlatego Pani burmistrz Joanna Suska zrezygnowała ze stanowiska zastępcy burmistrza- mówi Ewelina Otolińska, przewodnicząca Komisji Statutowej.
Innego zdania jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Małek, który podkreśla, że dwóch wiceprzewodniczących usprawni funkcjonowanie rady.
– Gminę czeka bardzo dużo inwestycji, dlatego będzie potrzeba większego zaangażowania i liczę, że dzięki temu powołaniu zarówno ja jak i drugi wiceprzewodniczący będziemy mogli skuteczniej podejmować interwencje w różnych urzędach, czy po prostu będzie lepsza nasza dyspozycyjność – mówi.
Wiceprzewodniczący Małek odpiera również zarzut części radnych o narażaniu gminy na dodatkowe koszty. – Radny w Ćmielowie dostaje dietę 600 zł miesięcznie, wiceprzewodniczący o 150 zł więcej. Nie sądzę, żeby 1800 zł rocznie więcej za pracę wiceprzewodniczącego było kwotą, która nadszarpnie budżet gminy – mówi.
Za wyborem drugiego wiceprzewodniczącego głosowało 9-oro radnych.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia