Minister rolnictwa oglądał w Ostrowcu Izbę Pamięci Cukrownictwa

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi odwiedził dziś Ostrowiec. Na terenie  dawnej cukrowni 'Częstocice” oglądał Izbę Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej. – Rola przetwórstwa buraczanego, przetwórstwa cukru jest jedną z najważniejszych historii polskiego rolnictwa od XIX wieku. Tu trzeba wejść w kontakt ze szkołami rolniczymi z całej Polski, powinny się tutaj odbywać poglądowe lekcje historii. To jest najlepsza forma promowania tradycji w rolnictwie – mówił, chwaląc inicjatywę spółki cukrowej, która właśnie w Ostrowcu, na terenie jednej z pierwszych cukrowni otwartych na terenie Królestwa Polskiego, tworzy muzeum.

Izba Pamięci Cukrownictwa funkcjonuje od końca ubiegłego roku. Wśród kilku tysięcy prezentowanych obiektów są między innymi historyczne plany i rysunki techniczne cukrowni, rysunki urządzeń i maszyn, liczne dokumenty i czasopisma cukrownicze w językach: polskim, rosyjskim i niemieckim, a także urządzenia pomiarowe, sztandary cukrowni, medale i liczne pamiątki. Historia cukrownictwa przestawiona jest na 18 planszach. Izba wyposażona jest w multimedialny kiosk. W sali wystawienniczej wyświetlane są filmy dokumentalne. Ciągle pozyskiwane są też nowe eksponaty, a w ciągu roku do dwóch lat dobudowany zostanie drugi obiekt, w którym prezentowane będą maszyny rolnicze. – Przetarg został już ogłoszony – mówi Eliza Panek, rzecznik prasowy Krajowej Spółki Cukrowej. – Rozbudowujemy nasze muzeum, bo w tej chwili, to jest tylko jedna izba. Wiemy, że żeby przyciągnąć dzieci, młodzież musimy pokazać coś, co będzie dla nich interesujące – dodaje.

Zbudowana w 1839 r. przez hr. Henryka Łubieńskiego cukrownia 'Częstocice” wyłączona z produkcji cukru została w 2006 roku. Ostrowiec jest jedynym w kraju miejscem, w którym prezentowana jest historia produkcji cukru na ziemiach polskich.
Obiekt dla odwiedzających czynny jest  od wtorku do piątku w godz. 10:00–15:00
Dodajmy, że minister Ardanowski wcześniej odwiedził Baćkowice, gdzie spotkał się z rolnikami.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia