Wojskowy bieg „Tropem Wilczym” w Ostrowcu. Będzie mnóstwo atrakcji

Lista uczestników ostrowieckiego biegu 'Tropem Wilczym’ jest już zamknięta i wszystkie 230 pakietów startowych jest już zarezerwowanych. Jednak 3 marca na Gutwienie warto się pojawić. Od 10.00 do 14.00 czekać będzie mnóstwo atrakcji. Wydarzenie, razem ze stowarzyszeniem 'Szkoła Mistrzów’ na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego współorganizuje wojsko. Będą pokazy sprzętu i działań dynamicznych.
– Będzie można razem z instruktorami Wojsk Obrony Terytorialnej szkolić się z zasad udzielania pierwszej pomocy, a także zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje dziś już X Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, a także spróbować wojskowej grochówki – zapowiada płk Artur Barański, dowódca X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Oprócz żołnierskiego wyposażenia i uzbrojenia na placu autobusowym przy ośrodku na Gutwinie prezentowany będzie ciężki sprzęt, jak opancerzony, wielozadaniowy Hummer. Najnowsze pojazdy przywiezie też III Kompania Regulacji Ruchu w Nisku, powołana m.in. do zabezpieczania przemieszania sojuszniczych wojsk przez teren kraju. W Ostrowcu, wspólnie ze strażakami, czuwać będą nad bezpieczeństwem biegaczy i uczestników wydarzenia. Pokaz sprzętu przygotują też strażacy. Wyszkolenie żołnierzy zaprezentują m.in. wojskowi z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
– Zorganizujemy pokaz walki wręcz realizowany przez żołnierzy szkolonych do misji poza granicami kraju, a patrol saperski prezentację rozminowania terenu – mówi ppłk Piotr Zawiślak, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Bohaterem ostrowieckiego biegu 'Wilczym tropem’, organizowanego w całej Polsce i za granicami kraju z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Antoni Heda 'Szary’, jeden z najwybitniejszych dowódców ugrupowań partyzanckich i honorowy obywatel Ostrowca. Bieg na głównym dystansie 1963 metrów otworzy jego córka, Teresa Heda Snopkiewicz.
Długość tej trasy nawiązuje do roku, w którym zamordowany przez władze komunistyczne został ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef Franczak pseudonim 'Lalek”. W Ostrowcu bieg odbędzie się też na dystansie 10 km.
Radio Ostrowiec sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

/mag/

Ważne wydarzenia