20-lecie zespołu „Miniaturka” z Mominy

źródło: https://www.facebook.com/pg/ZespolMiniaturka

20 lat istnienia będzie świętować w najbliższą sobotę Dziecięcy Zespół Folklorystyczny 'Miniaturka” z Mominy.

– Jesteśmy jedynym takim dziecięcym zespołem w gminie i staramy się swoją działalnością pełnić rolę animatora kultury ludowej.Zespół pielęgnuje dawne zwyczaje, obrzędy. Ratuje od zapomnienia piękno folkloru wsi polskiej. Dobranie odpowiedniego repertuaru dla dzieci nie jest łatwe, dlatego często piszę własne teksty – mówi Danuta Kłonica, założycielka i opiekunka zespołu.

Miniaturka jubileuszowe obchody rozpoczęła od wyjazdu studyjnego do siedziby zespołu Mazowsze w Warszawie, gdzie uczestniczyli we wspólnych warsztatach tanecznych. Najważniejszym punktem obchodów będzie koncert, na który zapraszają w sobotę o 12.00 do nowo wybudowanej hali sportowej w Mominie.

– Przede wszystkim, podczas jubileuszu zespół zaprezentuje fragment swojego debiutanckiego występu „Wesele”, później wystąpi kabaret ze stowarzyszenia „Wielka Nasza Wieś”, zaśpiewają też koło gospodyń wiejskich. Całość zakończy występ zwieńczy zespół „Aventus” – informuje Danuta Kłonica.

Miniaturki tworzą uczniowie miejscowej szkoły. Występują w regionie i całym kraju na kiermaszach świątecznych, z sukcesami także na festiwalach folklorystycznych.

/błaż/

Ważne wydarzenia