Oddala się szansa utworzenia WOT w Ostrowcu

31 marca w Ostrowcu przysięgę będą składać żołnierze terytorialnej służby wojskowej z Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. – W uroczystości weźmie udział około 800 żołnierzy – poinformował dziś Jarosław Rusiecki, senator z Prawa i Sprawiedliwości. Nie oznacza to jednak, że w Ostrowcu powstanie zapowiadany przez niego 102 batalion WOT. Walkę o jego lokalizację wygrał Sandomierz. Co z Ostrowcem – senator Rusiecki mówić już nie chciał. – To wygląda w ten sposób, że przedmiotem dzisiejszej konferencji jest bieg ku czci Żołnierzy Wyklętych, na których uwagę chcemy skoncentrować i w tej sprawie będziemy się spotykać na innej konferencji prasowej – powiedział. Pytany kiedy taką konferencję zorganizuje odpowiedział „powiadomimy”.
Przypomnijmy, że powstanie 102 batalionu WOT w Ostrowcu senator Rusiecki zapowiadał w styczniu 2018 roku na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Batalion miał liczyć kilkuset „terytorialsów” i około 70 oficerów. Do Ostrowca mieli sprowadzić się z rodzinami. Zbigniew Duda, były starosta ostrowiecki zapewniał wtedy, że stanie się to z korzyścią dla rozwoju miasta, bo „wpłynie to na wzrost konsumpcji, a pieniądze zostaną w lokalnych przedsiębiorstwach”.
Batalion miał powstać w budynku, z którego wyprowadził się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Nieruchomość, której wartość wyszacowano na 2,3 miliony złotych we wrześniu 2018 roku został bezpłatnie przekazany przez powiat na potrzeby jednostki.
– Wojsko jest taką instytucją, że wykonuje rozkazy i polecenia przełożonych. Na obecną chwilę mamy 101 batalion lekkiej piechoty. Naszym celem jest to, żeby stworzyć 102 batalion w Sandomierzu – mówi podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dodaje, że na razie żadna decyzja o utworzeniu trzeciego batalionu w Ostrowcu nie zapadła. – Cały ten kompleks nadaje się do remontu i teraz nie możemy podjąć żadnych działań, nie mając etatu batalionu – słyszymy.
Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej gotowość ma mieć do 2021 roku. – Docelowo chcielibyśmy, żeby liczyła 2 tysiące żołnierzy i żeby były 3 bataliony – dodaje podpułkownik Gadomski.
Obecnie w województwie trwa formowanie pierwszego batalionu w Kielcach. Powinien liczyć ponad 700. żołnierzy. Na dziś liczy 627.
Cały czas prowadzony jest nabór chętnych do „terytorialsów”. 7 i 14 lutego spotkania dotyczące naboru organizuje w Ostrowcu Wojskowa Komenda Uzupełnień.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia