Woda w ostrowieckim szpitalu skażona groźną bakterią

Ciepła woda w ostrowieckim szpitalu od ponad tygodnia jest skażona bakterią Legionella. Informację te potwierdza Anna Stańczak, zastępca Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach.

– Otrzymaliśmy informację, że woda jest skażona pałeczkami Legionelli, oczywiście wydaliśmy zakaz używania ciepłej wody na trzech oddziałach: kardiologii, pneumonologii oraz stacji dializ i wydaliśmy nakaz podjęcia działań dotyczących dezynfekcji – mówi.
Próbki wody do badania zostały pobrane 22 grudnia, natomiast zakaz używania ciepłej wody został wydany przez Sanepid 27 grudnia. W jednej z trzech pobranych próbek dopuszczalna norma stężenia bakterii przekroczona została pięciokrotnie.
Jak podkreśla Anna Stańczak bakteria jest groźna, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, starszych oraz dzieci
– Bakteria wywołuje groźną dla zdrowia ludzi odmianę zapalenia płuc zwaną legionellozą, popularnie nazywaną chorobą legionistów – mówi Anna Stańczak.
Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Kielcach otrzymał informację od ostrowieckiej lecznicy, że instalacja wodna w szpitalu jest dezynfekowana, a dziś pracownicy Sanepidu pobiorą kolejne próbki do badań. Jednak na ich wyniki trzeba poczekać od 7 do 10 dni. Do tej pory obowiązywać będzie zakaz używania ciepłej wody na tych trzech oddziałach.
Aldona Jarosińska, dyrektor ds. finansowych szpitala powiatowego uspokaja, że nie doszło do zagrożenia zdrowia dla żadnego z pacjentów. Tłumaczy, że zmieniły się normy jakości wody stąd ocena sanepidu o ich przekroczeniu. – Dla bezpieczeństwa wstrzymałam operacje planowe, jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem – zapewnia.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia