Od 1 grudnia tylko zwolnienia elektroniczne

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej, dzięki czemu będą bezpośrednio przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także do pracodawcy.

System ma być udogodnieniem zarówno dla pracodawców jak i samych pracowników, którzy nie będą już obciążeni obowiązkiem dostarczenia takiego zwolnienia do zakładu pracy. Obecnie mają na to 7 dni. Pracodawca za każdy dzień zwłoki mógł obciąć 25 proc. dziennego wynagrodzenia. Teraz takiego ryzyka już nie będzie.
Jak mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUSu w Kielcach w powiecie ostrowieckim wdrażanie systemu e-zwolnień przebiegło bardzo sprawnie i prawie wszyscy lekarze są już przygotowani do tych zmian.
Przychodnie i lekarze, którzy mają problemy z wdrożeniem systemu mogą skorzystać z pomocy. Udzielą jej jutro – w ramach dnia otwartego – pracownicy ostrowieckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Zapraszamy od 8:00 do 16:00 nasi pracownicy przeprowadzą szkolenie z wszystkich zagadnień jakie związane są z wystawieniem zwolnienia elektronicznego – mówi Paweł Szkalej.
Szkolenia te będą przeprowadzane bezpłatnie.
/bart/

Ważne wydarzenia