O „Czystym Powietrzu” będą rozmawiać w gminach

We wrześniu rusza kampania informacyjna dotycząca programu 'Czyste Powietrze’, który – tak jak w całej Polsce – realizowany będzie także w powiecie ostrowieckim.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w szkole podstawowej w Bodzechowie 5 września o 16:00. Dla mieszkańców gminy Ostrowiec spotkanie zaplanowano na 9 września. Odbędzie się ono w Zespole Szkół nr 3 o godzinie 16:00. Podobne spotkania w kolejnych tygodniach odbędą się także też w Kunowie, Waśniowie, Ćmielowie i Bałtowie. Pełny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie starostwa powiatowego.
Program 'Czyste powietrze’ ma przyczynić się do likwidacji źródła zanieczyszczeń, pochodzących głównie  z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie np na podłączenie gospodarstwa do miejskiej sieci ciepłowniczej, na wymianę starego pieca na nowoczesny kocioł na paliwo stałe, systemy ogrzewania elektrycznego czy wszelkiego rodzaju instalacje fotowoltaiczne.
– Dofinansowanie z tego programu wyniesie nawet do 90%. -mówi starosta Zbigniew Duda i podkreśla, że wysokość dofinansowania uzależniona będzie od dochodów wnioskodawców.
Przypomnijmy, że program 'Czyste Powietrze’ został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w czerwcu tego roku, a będzie realizowany w latach 2018 – 2029. Rząd przeznaczył na niego środki w wysokości około 103 miliardów złotych.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia