Ochotnicza Straż Pożarna w Borii świętuje 90-lecie istnienia

Obchody Święta Plonów Gminy Ćmielów odbywają się w tym roku w Borii w niedzielę 19 sierpnia. Dożynki połączone będą z jubileuszem 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Borii.

Jednostka, która liczy 25 czynnych, jednego wspierającego i ośmiu honorowych druhów, należy do krajowego systemu ratowniczo-gasniczego i jest wzywana nie tylko do pożarów na terenie gminy, ale także do większych zdarzeń. Podczas ostatniej powodzi w Sandomierzu w 2014 roku brała udział w umacnianiu wałów Wisły. Jest też dobrze wyposażona. – Dysponujemy dwoma samochodami, spełniamy tez standardy wyposażenia technicznego – mówi Karol Dąbek, prezes OSP w Borii.
Przełomowym dla OSP w Borii momentem było właśnie wpisanie jej do krajowego systemu ratownictwa, co nastąpiło w 2004 roku, po staraniach czynionych od roku 1999. Jednostka istnieje jednak nieprzerwanie od 1927 roku. Nie zaprzestała służby także podczas II wojny światowej. Ważną chwilą w jej historii była budowa nowej remizy w latach 70-tych.
Podczas niedzielnych uroczystościach zasłużonym ochotnikom wręczone zostaną odznaczenia resortowe.
Świętowanie dożynek i jubileuszu rozpocznie się o 13.00 mszą św. polowa na tamtejszych Błoniach. O 14.00 odprawiony zostanie ceremoniał dożynkowy. Występy zespołów ludowych zaplanowano na godzinę 15. Gwiazdą wieczoru będzie romski zespół ROMANO DŻI.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia