Radio Ostrowiec gościło w Winnicy Knapów

Dziś Radio Ostrowiec prowadziło dziś swoją audycję „Zawsze na miejscu, zawsze na czasie” w wyjątkowym miejscu – Winnicy Knapów.

Niespełna 4 kilometry od Ćmielowa, na wzgórzu w Krzczonowiach pani Bogusia i pan Marian uprawiają 9 odmian winogron, z których wytwarzają wino. – Pasja, miłość, wyobraźnia i wytrwałość. Te cztery cechy opisują nas najdokładniej. Mimo iż Winnica Knapów została założona niedawno, to pierwsze wytworzone przez nas wino ma ponad 30 lat. Wciąż je przechowujemy, bo ma dla nas wartość sentymentalną. Powstało, gdy urodził się nasz pierwszy syn – opowiadają państwo Knapowie. Dodają, że od tego czasu w ich życiu wiele się wydarzyło, ale zawsze najważniejsze było życie w symbiozie z naturą. – Efektem tej wieloletniej wspólnej przygody jest nasza posiadłość w Krzczonowicach, gdzie owocują winorośle, kwitną czereśnie, wznosi się ku słońcu pszenica, a o wszystko dbają pracowite pszczoły – opisują gospodarze winnej posiadłości.
W winnicy rosną szczepy winogron francuskie, niemieckie oraz amerykańskie. Te odmiany to Marechal Foch, Swenson Red, Aurora, Leon Millot, Hibernal, Solaris, Seyval Blanc oraz La Crescent.
Poszczególne wina powstają w jednego szczepu winogron, choć jedno z nich produkowane jest z połączenia kilku odmian winorośli.
Winnicę Knapów można odwiedzić właściwie zawsze. Jedynie w weekendy warto się upewnić, czy gospodarze są na miejscu. Po dojechaniu do Krzczonowic gości od progu wita czarny kot w białych skarpetkach i uśmiechnięci właściciele. Wizyta rozpoczyna się od spaceru po polu obsadzonym winoroślami. Tam dowiedzieć się można, które winogrona używane są do wyprodukowania Floriny, Sansy, Megri, Larisy, czy Dagro. Później można skosztować mrożonej kawy „Bogusi” i po prostu odpocząć w niezwykle rodzinnej atmosferze na łonie cudownej przyrody.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego studia plenerowego w Winnicy Knapów.
/wer/

Podziel się

Ważne wydarzenia