Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczyste obchody 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w środę w Ostrowcu. Po projekcji filmu 'Bitwa o Warszawę – Powstanie Warszawskie’ i mszy w intencji poległych i pomordowanych w Kolegiacie pw. św. Michała Archanioła uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
Starosta Zbigniew Duda podkreślał jak ważne jest oddanie czci i pamięć o uczestnikach powstania. – Bohaterów trzeba cenić i szanować. Po to się tu wszyscy zebraliśmy, żeby pokazać, że Polska to kraj suwerenny, dzięki wspaniałym ludziom, którzy walczyli wtedy w Warszawie – podkreślał Starosta Duda.
Z kolei poseł Andrzej Kryj przywołując treść plakatu 'Powstanie 1944. Bitwa o Polskę’ odnosił się do czasów współczesnych mówiąc o szacunku, jaki należy się każdemu, kto gotów był oddać życie za ojczyznę.
Organizatorem uroczystości jak co roku był Światowy Związek Żołnierzy AK Koło im. Ponurego w Ostrowcu. Jego prezes Kazimierz Kocowski, w chwili wybuchu powstania miał 12 lat i mieszkał w Warszawie. W środę apelował o pamięć dla bohaterów tamtych wydarzeń. – Trzeba pamiętać o tej rocznicy, o tej tragedii, ale i o bohaterstwie – mówił Kazimierz Kocowski. Podkreślał też, że hołd oddać należy także cywilnej ludności Warszawy i wszystkim żołnierzom i walczącym niezależnie od tego w jakich strukturach walczyli o wolność Polski. W uroczystościach brali udział także mieszkańcy Ostrowca. – To lekcja historii. Wyznaję zasadę Bóg, Honor, Ojczyzna. O tej dacie nie można zapominać. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość bezpośrednio spotkania osób biorących udział w powstaniu.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. W krwawych walkach zginęło 18 tysięcy powstańców. Krwawe żniwo zebrało wśród cywilnej ludności. Niemcy wymordowali 180 tysięcy mieszkańców. Po Warszawie zostały ruiny.
/marsz,joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia