Oszuści znów się uaktywnili

’Na hakera’ to nowy sposób wyłudzania pieniędzy przez telefonicznych oszustów. Wczoraj tą metodą dał się okraść 82 – letni mieszkaniec Ostrowca i stracił w ten sposób 60 tysięcy złotych.

– Mężczyzna podczas rozmów ze sprawcą był przekonany, że jego konto w banku zagrożone jest atakiem ze strony hakerów – relacjonuje Beata Grubner z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu – Wczoraj około w godzinach porannych na telefon stacjonarny 82 – latka z Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Poinformował go, że prowadzi sprawę dotyczącą hakerów wyłudzających i dokonujących przelewów pieniędzy z kont bankowych i jego konto jest zagrożone. Mężczyzna uwierzył oszustowi i zgodził się dokonać przelewu pieniędzy w kwocie 60 000zł na konto wskazane przez dzwoniącego – dodaje.
Oszust przekonał staruszka, że pieniądze zostaną wykorzystane do namierzenia hakerów i zwrócone mu po zakończeniu czynności przez policjantów. Kiedy przelał pieniądze, oszuści zadzwonili ponownie z kolejnym żądaniem – tym razem próbowali wyłudzić już 100 tysięcy. Dopiero wtedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Niestety było za późno.
– Oszuści wykorzystują litość, dobre serce i ufność starszych osób. My wciąż apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami – dodaje Beata Grubner – Pamiętajmy także, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im gotówki, dokonywania przelewów czy też wartościowych rzeczy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów – podkreśla.
Teraz policja próbuje znaleźć oszustów.
/bart/

Ważne wydarzenia