Prokuratura umarza postępowanie. Starosta składa zażalenie

rozprawa z wzajemnego powództwa Duda-Dębniak

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda złożył zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie pomówienia go przez wiceprezydent Ostrowca Marzenę Dębniak o wstrzymanie robót na budowanych basenach na Rawszczyźnie.
Postępowanie prokuratury było prowadzone w kierunku czynu z artykułu 212 kodeksu karnego, który dotyczy zniesławienia. – Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego prokurator podjął decyzję o umorzeniu wobec braku interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu czynu, który jest czynem prywatno-skargowym – informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. – Pokrzywdzony może w tej sytuacji złożyć prywatny akt oskarżenia i popierać go przed sądem – wyjaśnia.
Przypomnijmy, że taki prywatny akt oskarżenia starosta Duda złożył. Wczoraj uprawomocniło się postanowienie sądu, który powództwo oddalił, uznając, że do naruszenia dóbr osobistych nie doszło. Starosta od wyroku sądu nie odwołał się. Więcej. Na pierwszej rozprawie wniósł o ugodę, ale tej nie chciała wiceprezydent – sprawa toczyła się z wzajemnego oskarżenia. Zażalenie na umorzenie postępowania prokuratorskiego w tej samej sprawie jednak złożył. Dlaczego? Starosta nie odbiera od nas telefonu.
– Zażaleniu nadamy stosowny bieg. Będzie ono rozpoznane – zapowiada prokurator Prokopowicz.

/mag/

Ważne wydarzenia