WOT będzie w Ostrowcu

W Ostrowcu i w Kielcach będą bataliony 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jej dowódcą będzie pułkownik Artur Barański, który ostatnio pełnił funkcję Szefa Sztabu 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoje obowiązki zacznie pełnić w połowie stycznia. Jak informuje podpułkownik Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej, „pierwszym zadaniem nowo wyznaczonych oficerów jest sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty, tak aby już na przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników”.

W Ostrowcu WOT zajmie budynek przy ulicy Gulińskiego (obecnie Antoniego Hedy „Szarego”), gdzie do niedawna mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Jesienią ubiegłego roku, m.in. w związku ze staraniami władz powiatu o pozyskanie tu Wojsk Obrony Terytorialnej został przeniesiony do bursy szkolnej przy Zespole Szkół nr 2.

Do końca roku obiekt ma zostać wyremontowany, a nowy dowódca ma przygotować kadrę do szkoleń ochotników.
Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W Świętokrzyskiem około 3 tysięcy. Prowadzić mają działania wspierające ludność w czasie pokoju i na wypadek kryzysu zbrojnego.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia