Obchody Święta Niepodległości

Szczegółowe programy obchodów Święta Niepodległości w Ostrowcu i okolicznych gminach.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Oficjalne obchody święta 11 listopada pod hasłem „Niech żyje Niepodległa!” rozpoczną się o godz. 10.30 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kolegiacie p.w. Świętego Michała Archanioła. Po mszy dla uczestników zaplanowano przemarsz ulicami: Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie usłyszymy okolicznościowe wystąpienia w oprawie grupy inscenizacyjnej. Podczas uroczystości zaprezentują się również laureaci 13. Przeglądu Pieśni Patriotycznej i legionowej, a o oprawę muzyczną zadba Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.
O godzinie 13 natomiast rozpoczyna się Rajd Gwiaździsty „Orły dla Niepodległej”:
–  godz. 13.00 wymarsz  i przejście grupy trasą – Karczma Miłkowska (Szkoła) – ul. Iłżecka – Starostwo Powiatowe (opiekun grupy p. Dariusz Czupryński)
– godz. 13.00 wymarsz grupy trasą i przejście trasą – Bodzechów (Plac Zborny) – Goździelin – ul. Zygmuntówka – Sandomierska – Starostwo Powiatowe (opiekun grupy P. Dariusz Kaszuba)
– godz. 14.00 wymarsz grupy trasą i przejście trasą – Szewna – Cmentarz – ul. Traugutta, Rondo Solidarności, Al. 3-go Maja, Okólna  – Starostwo Powiatowe (opiekun grupy  p. Dariusz Czupryński)
– godz. 14.00 wymarsz grupy trasą i przejście trasą – Denków-Rynek – Cmentarz Parafialny w Denkowie – Cmentarz Parafialny ul. Denkowska – Starostwo Powiatowe
(opiekun grupy p. Sławomir Miszczuk z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej
„Niezłomni 1939 – 1963”)
O godzinie 16 wszystkie grupy spotykają się pod Starostwem Powiatowym, by po poczęstunku wyruszyć wraz z grupą rekonstrukcyjną pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. O godzinie 17 oficjalna część obchodów, asysta honorowa Wojska Polskiego, przemówienia zaproszonych gości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Całość zakończy pokaz fajerwerków o godzinie 18.

ĆMIELÓW

W Ćmielowie obchody rozpoczną się Mszą Świętą w intencji ojczyzny o godzinie 9:00 w Kościele Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. O 10 nastąpi przemarsz delegacji i mieszkańców do Rynku, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości zostaną złożone wiązanki. Natomiast o 11:30 rozpoczną się występy artystyczne na sali widowiskowej Domu Kultury w Ćmielowie. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Brzóstowej. Wystąpi też Chór Środowiskowy „Jutrzenka”.

BODZECHÓW

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Bodzechowie rozpocznie się o 11.00, a tuż po mszy uczestnicy złożą wiązanki pod pamiątkową tablicą.
Po raz pierwszy w Bodzechowie organizowany jest też Gminny Bieg Niepodległości dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Start o 12.30 ze Stadionu Sportowego. Zapisy w dniu imprezy są prowadzone w biurze zawodów.

OŻARÓW

W Ożarowie gminne obchody „Narodowego Święta Niepodległości” rozpoczną się o godz. 10:30 Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Ożarowie, po której nastąpi przemarsz uczestników na Plac Wolności w Ożarowie  i złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Niepodległościowym. Następnie odbędzie się okolicznościowa akademia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie.

BAŁTÓW

W Bałtowie obchody Święta Niepodległości odbędą się 12 listopada i rozpoczną się o godzinie 9:15 na terenie kościoła Parafialnego p.w. Matki Boskiej Bolesnej akademią w wykonaniu uczniów szkoły Podstawowej w Bałtowie. Na 9:40 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą, po której zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicą niepodległościową przy Kościele.

WAŚNIÓW

Jutrzejsze obchody święta niepodległości w Waśniowie rozpoczną się o 9.30 uroczystym złożeniem kwiatów na grobach ofiar poległych za ojczyznę na cmentarzu parafialnym.
O 10.00 odbędzie się uroczysta Msza św. w kościele p.w. Św. Piotra i Pawła w Waśniowie, a tuż po niej przemarsz do budynku szkoły, gdzie zostanie wyświetlony film Fotografista w reżyserii Sławomira Mazura, dokument o losach żołnierza oddziałów AK „Ponurego” i „Nurta” – Feliksa Konderki „Jerzego” . Po projekcji filmu odbędzie się panel dyskusyjny 'Rozmowy o Niepodległej’.

Podziel się

Ważne wydarzenia